TOKİ'den dar gelirliler için dev kampanya! 240 ay taksitle 150 bin konut müjdesi: Kimler yararlanabilecek şartları neler?

Son dakika haberleri... TOKİ, dar gelirli vatandaşlar için 240 ay vadeli 150 bin konut inşa etmeyi planlıyor. Peki kampanyadan kimler yararlanabilecek şartları neler? İşte dar gelirli vatandaşlar için hayata geçirilmesi planlanan kampanyanın ayrıntıları...

Ekonomi 11.05.2022, 07:55 11.05.2022, 08:19
Abone ol
TOKİ'den dar gelirliler için dev kampanya! 240 ay taksitle 150 bin konut müjdesi: Kimler yararlanabilecek şartları neler?

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından düşük gelir grubundaki vatandaşları konut sahibi yapmaya devam edeceklerini açıkladı. Bu kapsamda sosyal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlanacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı finansmanla ilgili olarak, “Her bir vatandaşımızı ev sahibi yapana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu kapsamda TOKİ eliyle düşük fiyatlı ve uygun ödeme koşullarıyla üreteceğimiz sosyal konutları milletimize sunmaya kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

GELİR 10 BİN TL'Yİ GEÇMEYECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde TOKİ tararfından yapılacak konutlardan yararlanmak isteyen vatandaşların hane halkı geliri net 10 bin TL'den fazla olmayacak. Bu rakam İstanbul için 11 bin 500 TL olarak uygulanacak. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecek. Engelli vatandaşlara konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek. Emekli vatandaşlara konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjan ayrılacak.

T.C. VATANDAŞI OLMAL MECBURİ

Kampanyadan yararlanmak ve konutlara başvurabilmek için en başta T.C. vatandaşı olunması şart. Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olunması, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunması gerekiyor.Projeye başvuracakların yine TOKİ'den konut satın almamış olması ve konut kredisi kullanmamış olması (Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisi hariç) şart. Başvuracakların kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması gerekiyor. Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor) gerekiyor.

BORÇ BİTENE KADAR DEVRETMEK YOK

Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecekler. Sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak. Alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecek.Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecek. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve taksitler faizsiz iade edilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!