banner2

TİSK'ten son dakika asgari ücret açıklaması: Elimizi taşın altına koyacağız

Son dakika haberleri... TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yapılan toplantının öncesinde açıklamalarda bulundu. Akkol, asgari ücret konusunda işverenlerin elini taşın altına koyacağını söyledi.

Ekonomi 01.12.2022, 00:00 01.12.2022, 15:30
Abone ol

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol "Son 2 asgari ücretteki 3'lü imza sürecini önemsiyoruz. Ortak mutabakat devam etmeli" dedi. İşverenler olarak asgari ücrette istikrarlı, dengeli bir rakam için ellerini taşın altına koyacaklarını belirtti. Akkol EYT konusunda bakanlığa 3 öneri verdiklerini ve işverenin bu konuda yalnız bırakılmayacağının müjdesini aldıklarını ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yapılan toplantı öncesinde açıklama yapan Akkol’un açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

İşverenlerin beklentileriyle ilgili kapsamlı çalışmayı bakanımıza sunduk. Biri emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın işverene maliyeti artıyor. Yüzde 80'in üzerinde iş hayatına devam etmek istiyor. İşverenler de büyük oranda devam etmek istiyor. Burada bir uyum görüyoruz. Emeklilerle normal çalışalar arasındaki SGK prim farkı giderilecek. Bunun müjdesini bakan az evvel paylaştı. 

İŞVERENE KIDEM TAZMİNATI İÇİN KREDİ DESTEĞİ GELİYOR

Emekli olacak çalışanların aynı anda emekli olması durumunda ciddi finansman çıkması söz konusu. Bakanımız KGF'den uygun kredi ile işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini verdi. 

Üçüncü konu yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda iş sağlığı ve güvenliği etkileyecek durumlar ortaya çıkabiliyor. Planlama dahilinde olunması gerekiyor." 

"ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ"

Asgari ücretle ilgili konuşan Akkol, "Ortak mutabakat devam etmeli. İşçi tarafının memnun olduğu, işverenleri koruyan bir ücret için elimizi taşın altına koyacağız. Asgari ücret için 31 Aralık akşamına kadar beklemeye gerek yok. Hem asgari ücret hem de EYT sürecinin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!