banner2

Ticaret savaşları! Çin iPhone kullanımını yasakladı

ABD merkezli dünyanın en büyük telefon markası Apple'ın iPhone cihazlarına Çin'den veto geldi. Çin, hükümete bağlı kurumlarda Apple'ın iPhone cihazlarını ve diğer yabancı marka cihazları iş amaçlı kullanmalarını ve bu cihazları ofise getirmelerini yasakladı.

Ekonomi 06.09.2023, 15:54 06.09.2023, 16:52
Abone ol
Ticaret savaşları! Çin iPhone kullanımını yasakladı

ABD ve Çin'in ticaret savaşı yeniden mi başlıyor? Wall Street Journal'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre bu cihazları kullanma yasağı geçen haftalarda üst düzey yöneticileri tarafından çalışanlarına getirildi. Ancak bu kararın ne kadar kapsayıcı olduğu henüz belli değil. 

Söz konusu haberde Apple harici diğer telefon üreticilerinin ismi yer almadı. Çin Devlet Konseyi Bilgi Ofisi Reuters'ın soruları ise yanıtsız bıraktı.

KARAR TANITIM ÖNCESİ GELDİ

Çin hükümetinin aldığı bu karar ülke geneline yayılacak mı merak edilirken. Yasak kararı, analistlerin yeni model iPhone'ların tanıtılacağını düşündüğü Apple'ın gelecek haftaki etkinliği öncesinde alınırken bu karar ABD ve Çin arasında gerilimin tırmanması nedeniyle Çin'de faaliyet gösteren yabancı şirketlerde endişe yaratabilir.

APPLE'IN EN BÜYÜK PAZARIYDI

Çin son yıllarda, veri güvenliği endişelerinina artmasıyla şirketlere yönelik yeni kanunlar ve kurallar çıkarmaya başlamıştı. ABD ve Çin ilişkileri, Washington'ın müttefikleriyle beraber Çin'in çip sektörü için gerekli ekipmana ulaşmasını engellemeye çalışması nedeniyle gerilirken Beijing de uçak üreticisi Boeing ve çip şirketi Micron Technology gibi ABD şirketlerinden sevkiyatları kısıtlamıştı.

Çin, Apple'ın en büyük pazarları arasında ve şirketin neredeyse beşte bir gelirini oluşturuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!