banner2

Temmuz zammından sonra bir müjde daha! O tarihte başvuranlar yaşadı! İki ödeme birden yapılacak: Ek 2 bin TL yatırılacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için olumlu bir gelişme yaşandı. Temmuz ayında yapılacak zamla birlike, EYT başvurusunda bulunanlar bayram ikramiyesi alacaklar. Mart'tan itibaren EYT başvurusu yapan 1 milyonun üzerindeki vatandaşın yüzünü güldürecek duyuru yapıldı. İşte detaylar...

Ekonomi 01.06.2023, 13:53
Abone ol
Temmuz zammından sonra bir müjde daha! O tarihte başvuranlar yaşadı! İki ödeme birden yapılacak: Ek 2 bin TL yatırılacak

Mart ayından bu yana EYT başvurusu yapan vatandaşlara müjde verildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre; Mart ayında başvuru yapanlar hem maaşlarını hem de iki bayram ikramiyesini bu ay alacaklar.  EYT için başvuru yapan 1.8 milyon vatandaşın birçoğunun başvurularının tamamlandığı ve geri kalan başvuruların ise bu hafta içinde tamamlanacağı duyuruldu. 

EYT'Lİ VATANDAŞLAR İKİ İKRAMİYEDEN DE FAYDALANACAK

Mart ayından itibaren EYT başvurusunda bulunan vatandaşlar, geçmiş aylık ödemelerini düzenli bir şekilde alıyor. Emekli aylıkları, başvurunun yapıldığı aydan sonraki aydan itibaren hesaplanıyor. Örneğin, Mart ayında EYT başvurusu yapılmış bir aday, başvurusu sonuçlandığında Nisan ayından itibaren biriken maaşlarını toplu olarak alacak. Bu nedenle, herhangi bir parasal haksızlığa maruz kalmadan ödemelerini alabilecekler. 

Bu durumda, Mart ayında EYT başvurusunda bulunan bir vatandaş, bu ay içinde sonuçlanan başvurusu nedeniyle maaşlarının üzerine iki ikramiye birden alacak. Hem geçtiğimiz Ramazan Bayramı ikramiyesi, hem de bu ay içinde ödenecek Kurban Bayramı ikramiyesi ödemelerini alabilecekler.

Başvuru tarihlerine göre adaylar, her iki ikramiyeden de yararlanıp yararlanamayacaklarını belirleyebilecekler. Örneğin, Mart ayında başvuru yapan bir aday, hem Ramazan Bayramı ikramiyesini hem de Kurban Bayramı ikramiyesini alabilecek. Nisan veya Mayıs aylarında başvuru yapan adaylar ise yalnızca önümüzdeki Kurban Bayramı ikramiyesini alabilecekler.

EN DÜŞÜK 22 BİN TÜRK LİRASI OLABİLİR

Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı da merak ediliyor. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında başvuru yapmış olan tüm adaylar, Temmuz ayında gerçekleşecek olan enflasyon artışı ve refah payından yararlanabilecekler. Uzmanlar tarafından yapılan enflasyon anketlerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyonun %20-23 aralığında olması ve bu rakama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın refah payını da eklemesi bekleniyor. 

Ayrıca, kamu çalışanlarına verilen %45'lik zam oranının emekli maaşlarına yansımasıyla en düşük emekli maaşının 22.000 TL seviyesinde olması öngörülüyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!