banner2

TC numaranızı sonu bu rakam ise ödeme yatacak! Temmuz’da devlet sosyal yardımları artırdı: Artık e-devletten yapılabilecek 

PTT üzerinden sosyal yardım alan vatandaşları ilgilendiren bir duyuru yapıldı. Ocak ayında yapılan zamlardan sonra sosyal yardımlara temmuz ayında da yeni bir zam bekleniyor. Her ay milyonlarca vatandaşın faydalandığı birçok sosyal yardım ödemesi bulunuyor. Bu ödemelerden faydalanan kişiler temmuz ayında ne kadar zam yapılacağını beklemeye koyuldu. İşte detaylar...

Ekonomi 06.06.2023, 11:37 15.06.2023, 16:02
Abone ol
TC numaranızı sonu bu rakam ise ödeme yatacak! Temmuz’da devlet sosyal yardımları artırdı: Artık e-devletten yapılabilecek 

Sosyal yardım ödemeleri PTT üzerinden yatırılmaya devam ediyor. Başvurusu onaylanan vatandaşlar her ay düzenli olarak ödemelerini alıyor. Temmuz ayına sayılı günler kalmışken milyonların gözü kulağı gelecek zam oranlarında.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardım ödemelerine geçen ocak ayında zam yapılmıştı. Temmuz ayında da ikinci bir zam bekleniyor. 

O ÖDEMELER ARTIK E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILIYOR

Bundan böyle hak sahipleri, doğalgaz ve elektrik tüketim desteği ile sosyal yardım ödeme işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilecek.

PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri için PTT iş yerlerine gitmeye gerek kalmazken; hak sahipleri, doğalgaz ve elektrik tüketim destekleri ile sosyal yardım ödemelerini e-Devlet üzerinden alabiliyor. 

PTT'den yapılan açıklamaya göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı olarak yurt içinde ve dışında müşterilerine bankacılık, posta ve kargo alanlarında hizmet sunan şirket, hizmetlerini dijital ortama taşıyor. Bu sayede iş yerlerindeki yoğunluğun azalması ve müşterilerin zamandan tasarruf etmesi sağlanıyor. 

YENİ ZAM YOLDA

Emekli ve memur maaşlarına refah payı eklenerek maaşlara ek zam şeklinde yansıyacak yeni düzenlemeler yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, alım gücünün ve refah seviyesinin artırılması konusunda talimat verdi. Bakanlıklar çalışmalarına başladı. 

3 AYLIK EMEKLİ VE MEMUR ZAM ORANI KESİNLEŞTİ

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Mart ayı enflasyon rakamları belli oldu. TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre; enflasyon oranı Mart ayında aylık bazda yüzde 2,29, yıllık bazda isr yüzde 50,51 olarak kayıtlara geçti. Yıllık rakamlar son 14 ayın en düşük seviyesi olarak dikkat çekti. 

TEMMUZ AYINDA MAAŞLAR REFAH PAYI İLE YÜKSELECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı, Temmuz döneminde yapılacak maaş artışları için çalışmalara devam ediyor. Emekli ve memurlar için refah payı artışı yanında; memurların Temmuz 2023 döneminde yüzde 6 düzeyinde düşük kalan toplu sözleşme zammının da iyileştirilmesi önemli bir formül olarak dikkat çekiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!