banner2

TC kimlik numarasına göre ödeme: 1 yıl boyunca ödeme hesaplarda… 4200 liralık ödeme sadece ailelere yapılıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, PTT aracılığıyla yaptığı destek ödemelerine açıklık getirdi. PTT'den T.C. kimlik numarasına göre 12 ay boyunca yatırılacak 4 bin 200 TL için başvurular başladı. İşte başvuru detayları...

Ekonomi 25.05.2023, 15:07
Abone ol
TC kimlik numarasına göre ödeme: 1 yıl boyunca ödeme hesaplarda… 4200 liralık ödeme sadece ailelere yapılıyor

PTT'den yapılacak ödemeler ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlığın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, müracaatlarını gerçekleştiren vatandaşlara ödemelerin aylık olarak 12 ay süreyle gerçekleştirileceği bildirildi. Çocukların daha iyi koşullarda yaşamını sürdürmesi için hanelere yapılan ödemeler ise aylık 4 bin 200 TL olarak belirlendi. 

12 ay boyunca devam edecek ödemelerden yararlanacak olan haneler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurularını gerçekleştirdikten sonra değerlendirmeye alınacak. Onaylanan başvurulara 1 ile 2 ay arasında ödemeler yatmaya başlayacak. 

Peki çocuklu aile sosyal yardım başvurusu nasıl yapılacak?

ÇOCUKLU AİLELERE DEVLET DESTEĞİ 

Çocuklu aileler için gerçekleştirilecek olan başvurularda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncelikle hane gelirini göz önünde bulunduruyor. Hane geliri düşük olan ailelere öncelik veriliyor. Ödemeler 12 ay boyunca PTT üzerinden gerçekleştiriliyor. 

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Çocuğu olan ve yardıma ihtiyacı olan ailelerin başvurularını kolay bir şekilde internet aracılığı ile gerçekleştirmesi sağlanmaktadır. Cep telefonu, bilgisayar ve internete bağlanılabilecek herhangi bir ortamdan 7 gün 24 saat başvuru yapılması mümkündür. Başvurular e-Devlet sistemi üzerinden alınmakta olup vatandaşların kendi T.C. kimlik ve şifreleri ile girmesi gerekmektedir. E-Devlet şifresi olmayan ya da unutan kişiler PTT aracılığı ile şifre edinebilmektedir. 

E-Devlet sisteminin yanı sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de başvuru yapılabilir. 

PTT'DEN 4 bin 200 TL ÖDEME YATIYOR 

Başvurular minimum 10 gün maksimum 1 ila 2 ay arasında sonuçlanmaktadır. Onaylandıktan sonra PTT üzerinden T.C. kimlik numarasına yatırılmaktadır. Vatandaşlar PTT şubelerine giderek ödemelerini alabilmektedir. E-Devlet üzerinden sosyal yardım başvuru sorgulaması ile başvuru sonuçları öğrenilebilmektedir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!