banner2

Tarım Kredi'den sonra zincir marketlerde indirim furyası: Ayçiçek yağı, peynir, et...

Tarım Kredi'ye bağlı Kooperatif Market'lerde vatandaşın cebini rahatlatan indirimlerin ardından zincir marketler de harekete geçti.

Ekonomi 20.08.2022, 12:52 20.08.2022, 16:35
Abone ol
Tarım Kredi'den sonra zincir marketlerde indirim furyası: Ayçiçek yağı, peynir, et...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Tarım Kredi'ye bağlı Kooperatif Market'lerde yaklaşık 40 çeşit temel tüketim maddesinde uygulanan indirimler vatandaşın cebini rahatlattı. 

Bu marketlerde oluşan yoğunluğu gören A101, BİM, ŞOK ve Migros gibi zincir marketler de alışveriş furyasından pay kapmak için çeşitli ürünlerde indirime gitti. 

Milliyet'e konuşan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, zincir marketlerde indirimlerin başladığını, özellikle sıvı yağ, beyaz peynir ve et gibi ürünlerde bir miktar gerileme olduğunu dile getirdi. 

"Fakat hâlâ Tarım Kredi Kooperatifi'nin uyguladığı fiyatlara inmiş değiller" diyen Ağaoğlu, üretimin daha da artırılarak arzın yükseltilmesi sonucunda piyasada kalıcı ve reel bir indirim beklentisinde olduklarını dile getirdi. 

"Üretici, toptancı ve satış noktalarından küresel ölçekteki kriz sürecinde tüm tüketicilerin asgari ihtiyaçlarına ulaşabilmelerine destek sağlamalarını bekliyoruz"  diyen Ağaoğlu, sıvıyağın zincir marketlerde yüzde 15 civarında ucuzladığını, bakliyat, sebze-meyve, kahvaltılık peynir ve zeytin gibi ürünlerde de indirim tespit ettiğini aktardı. 

BU ÜRÜNLERDE İNDİRİM BAŞLADI

Zincir marketlerin bazılarında 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 180-200 liralık satış bandından 150 TL'ye kadar indi. Ayçiçek yağı şu an Tarım Kredi marketlerde 147 liraya satılıyor. 

Zeytinyağının litresi ise 195 liradan 175 lira seviyesine düştü. Süzme peynir kilogram fiyatı 65-69 lira arasında gezinirken kimi markalarda 500 gramlık süzme peynir fiyatı 29 liraya dek düştü. 5 kiloluk un 72 liradan 49'a, yemeklik yağ ise 200 liradan 177'ye geriledi. 

400 gramlık dana kıyma ve dana kuşbaşı zincir marketlerde 45 TL civarında satılıyor. Son bir haftada et fiyatlarında 5 ilâ 10 lira arasında indirim yaşandı.  

1650 gramlık köy domates salçası 70 liradan 55 liraya kadar düştü. 1 kg kırmızı mercimek 19,5 TL olurken kuru fasulyenin kilosu ise 25 TL civarında seyrediyor. İthal pilavlık pirinç paketlerinde 1 kilogram fiyatı bazı türlerde 11,75'e kadar geriledi. 

Piyasayı balanse etmek ve zincir marketleri indirim yapmaya zorlamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Tarım Kredi Kooperatif Marketlerde başlatılan uygulama ilk sonuçlarını vermiş görünüyor. 

İndirim furyasının önümüzdeki günlerde devam etmesi bekleniyor. 

15 Ağustos Pazartesi itibarıyla 1400 satış noktasında 40'a yakın temel tüketim ürününde indirimli satışlara başlayan Kooperatif Marketler, kampanyanın ilk gününde yaklaşık 7 kat ciroya ulaşmıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!