banner2

Tarihi borç yapılandırma müjdesi EYT'yi de kapsıyor mu? Askerlik ve doğum borçlanması EYT yapılandırması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Kabine toplantısı sonrasında açıkladığı tarihi yapılandırma müjdesi EYT'de SGK prim borçlarını da kapsıyor mu? Bakan Bilgin bu konuya açıklık getirdi. 

Ekonomi 24.01.2023, 12:25
Abone ol
Tarihi borç yapılandırma müjdesi EYT'yi de kapsıyor mu? Askerlik ve doğum borçlanması EYT yapılandırması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Kabine toplantısının ardından yaptığı millete sesleniş konuşmasında Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketinin detaylarını açıkladı. 

Bu konuşma sonrasında milyonlarca EYT'li, 'borç yapılandırması EYT'yi kapsıyor mu?' sorusunu sormaya başladı. 

TAHMİNİ MALİYET 150 MİLYAR LİRA

Bakan Bilgin, tüm bu sorulara açıklık getirdi.

EYT teklifi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bilgin, teknik yazım sürecinin uzun olduğunu, bu hafta teklifin Meclis'e gelebileceğini ifade etti.

İçerikte bir değişiklik olmayacağını kaydeden Bilgin, EYT'nin 2023'e maliyetinin 150 milyar lira civarında olacağını tahmin ettiğini belirterek, "Özel sektör kısmı, 4A'lar, sigortalılar onu ilgilendiriyor. Devleti ilgilendiren tarafı da var. Memurlar emekli olursa onların da ikramiyesi var" dedi.

KAÇ KİŞİ MÜRACAT EDECEK?

Bilgin, "Yani ortada dolaşan rakamlar genellikle bazıları diyor ki 300 milyar, bazıları diyor 200 milyar EYT'yi diyor. Nasıl hesap yapıyorlar bilmiyorum. Rakamlar bizde, hesap bizde… Ben 150 milyar diyorum ama, maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü bilmiyorsunuz kaç kişi müracaat edecek. Adama emekli olma ya da hemen emekli yapayım seni mi diyecek?" ifadelerini kullandı.

"BÖYLE BİR BORÇLANMA YOK"

EYT kapsamındaki borçlanmaların yapılandırma içinde olmadığını aktaran Bilgin, "Onun borçlanması tamamen bizim meri, yaşanılan kanunumuza göre yapılan bir şey. Benim 5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!