Tarihi anlaşma sağlandı! Ayçiçek yağı fiyatlarına rekor indirim geliyor

Türkiye'nin Sudan ile yaptığı tarımsal işbirliği sonuçları belli oldu. Sudan'da yetişen ayçiçekleri Türkiye'ye yağ olarak dönüş yapacak. Bu gelişme kapsamında ayçiçek yağı fiyatlarına indirim gelmesi bekleniyor.

Ekonomi 16.05.2022, 10:29
Tarihi anlaşma sağlandı! Ayçiçek yağı fiyatlarına rekor indirim geliyor

Türkiye, Sudan ile tarımsal işbirliği yaptı. Bu çerçevede Türkiye tarihinde ilk defa yurt dışında devlet ve özel sektör iş birliği ile 99 yıllığına tarım arazisi kiralandı. İlgili proje kapsamında bir şirket kurulumu da gerçekleşirken iki ülke arasındaki trafik bu kez pandemi ve Ukrayna savaçı ile önemi artan ayçiçeği odaklı atılımlara dönüştü. 

Tarımda iki ülke arasında ikili ilişkileri bir adım daha ileriye taşınacak adım Türkiye'de ayçiçeğinin vatanı olan Trakya'da atıldı. Trakya'da bakan yardımcısı, rektör ve uzmanlardan oluşan 13 kişilik bir Sudan heyeti ağırlandı. Bölgede tarım alanlarını gezen heyet, yerel paydaşlarla bir araya geldi.

MİLYONLARCA DEKARLIK ARAZİ KİRALANDI 

Yeni Şafak'ın haberine göre, toplantı sonucunda Sudan'daki sulanabilir 10 milyon dekar büyüklükteki araziye ayçiçeği, mısır ve buğday ekilmesi konusunda öneri sunuldu. Sudan'daki toprak analizleri yapılarak en uygun ayçiçeği tohumu ekimine karar verildi. Hasattan sonra ise ayçiçeği ekim alanının genişlemesi bekleniyor. Üretim alanlarının genişlemesi sağlanırsa ayçiçeğinin Sudan'da yoğun olarak yetiştirilip yağ olarak Türkiye'ye getirilmesi planlanıyor.

TOHUMLAR BAŞ VERDİ 

Bu ziyaret öncesinde ise Türkiye'den, Sudan'a gönderilen milli ve yerli ayçiçeği tohumlar "SUN 2259 CL", "TR 2242 CL" ve "11 TR 077" El Cezire bölgesinde toprakla buluşurken hasatları için geri sayım başladı. Deneme parsellerinde gerçekleştirilen ilk ekimin başarılı sonuçlar verdiği görüldü. Sudan'ın milli tohumlar için uygun şartları olduğu, optimum verim verdiği tespit edildi. Yakın zamanda ilk ayçiçeği hasadı yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!