banner2

Tapusu olanlar dikkat! Bu ödemeyi yapmayanlara son duyuru: Bu hakkınızı kaybedebilirsiniz

Tapulu arsası bulunanlar satış döneminde bir çok konuyu merak ediyor. Öte yandan arsa satın almak isteyenlerde araştırmalarını sürdürüyor. İşte arsa alış-satışı ile ilgili merak edilenler...

Ekonomi 02.06.2023, 21:46
Abone ol
Tapusu olanlar dikkat! Bu ödemeyi yapmayanlara son duyuru: Bu hakkınızı kaybedebilirsiniz

Konut ve arsa tapusu olanlar için bir duyuru yapıldı. Tapusu olanların ödemesi gereken bu miktar ödenmediği takdirde haklarını kaybedebilirler. Ödemeyi yapmayanlara ceza kesilebilir. Tapusu olanların ceza ödememesi için yapması gerekenler detaylarıyla haberde... 

Hisseli arsa satın alınır mı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Hisseli arsa satışı nasıl yapılmalı, en çok araştırılan konuların başında geliyor. Hisseli arsa satışı ile ilgili merak edilenler detaylarıyla haberde yer alıyor. 

BU TARİHE KADAR YAPILMAZSA HAKKINI KAYBEDEBİLİRSİNİZ

Hisse senetlerinin satışında herhangi bir sorun yoktur. Mülkiyet devlet tarafından garanti altına alınmıştır ve mülk sahipleri mülklerini elden çıkarmakta serbesttirler. Ancak gayrimenkul sektöründe ortak girişimler kurulabilir, bu durumda özel kurallar uygulanabilir. Bu kurallara tabi olarak, hissedar tapu sahipleri tapularını satmakta serbesttirler.

Hissedarların ortak bir tapu senedi ile gayrimenkuldeki paylarını satmak istemeleri durumunda hangi prosedürün izlenmesi gerektiğini bilmek ilginç olacaktır. Bu işlemler olmadan hisse senedi satmak herkesin başını belaya sokabilir. Bir hisseyi satmak isteyen kişi, noter aracılığıyla diğer hissedarlara satış ihbarnamesi vermek zorundadır. Bu uyarı sonrasında, diğer hissedarların borsaya hisseli olan ürünü alıp almadığına bakılmaksızın, borsaya hissesi olan pay sahibinin sorunu çözülür. Pay sahibi, payların alımını kabul etmezse, paylar üçüncü bir kişiye satılabilir ve pay sahibi bu satışa hiçbir şekilde itiraz edemez.

HİSSELİ TAPU SATIŞI NASIL YAPILMALIDIR?

Hisse senedi sahipleri hisselerini satmakta serbesttirler. Ancak bu tür satışlar rüçhan hakkına tabidir. Hisse senetlerinin hisse senedi olarak satılması durumunda, diğer hissedarların önce hisseleri alma hakkı vardır. Bu nedenle, üçüncü şahıslara satış yapmadan önce bu rüçhan hakkını kullanmalısınız.

Hisse senetlerini satmak isteyen kişi diğer hissedarlara noter aracılığıyla ihtarname göndermelidir. Bu ihtardan sonra diğer pay sahipleri payları alıp satmadıklarına bakılmaksızın payların satışa arzı sona erer. Hissedarlar hisseleri satın almayı kabul etmezlerse, hisseler üçüncü kişilere satılabilir. Pay sahipleri bu satışa hiçbir şekilde karşı çıkamazlar.

HİSSE SATIŞINDA BUNLARA DİKKAT EDİN

Bir hissedar, bir tapudaki hissesini satmak istiyorsa, doğru şekilde yapılması gereken bazı önemli işlemler vardır. Bu işlemleri tamamlamadan hisselerimizi satarsak hukuki sorunlarla karşılaşabiliriz. Pay sahipleri haklarını korumak için gerekli önlemleri almak zorundadır.

Pay sahipleri, hisse senetleri ile ilgili gayrimenkul konusunda çeşitli sıkıntılarla karşılaşabilirler. Bu menfaatler genellikle miras alınır, ancak bazı durumlarda yatırım amaçlı gayrimenkuller satın alınabilir. Bu durumda taraflar arasında belirli hak ve yükümlülükler doğar. Bu nedenle, müşterek tapulu maliklerin hisselerini satmaya kalkışmalarında sıklıkla sorunlar yaşanmaktadır.

Hisse senetlerinin satışını hiçbir şey engellemez. Özel mülkiyet devlet tarafından garanti edilir ve mal sahibi onu elden çıkarmakta özgürdür. Ancak, gayrimenkul alanında ortak girişimler kurulduğunda özel kurallar geçerli olabilir. Kat mülkiyeti tapuları, bu kurallara uyulduğu sürece serbestçe satılabilir.

HİSSELİ TAPU SATIŞI NASIL YAPILMALI?

Hisse senedi sahipleri hisselerini satmakta serbesttirler. Ancak bu tür satışlar rüçhan hakkına tabidir. Hisse senetlerinin hisse senedi olarak satılması durumunda, diğer hissedarların önce hisseleri alma hakkı vardır. Bu nedenle rüçhan hakkı kullanıldıktan sonra paylar üçüncü bir kişiye satılabilir.

Paylarını satmak isteyenler, satış bildirimini noter aracılığıyla diğer pay sahiplerine iletmek zorundadır. Bu uyarı sonrasında, diğer hissedarların satışa çıkarılan hisseyi alıp almadığına bakılmaksızın, satışa konulan hisse için pay sahibinin sorunu çözülür.

Pay sahibi, payların alımını kabul etmezse, paylar üçüncü bir kişiye satılabilir ve pay sahibi bu satışa hiçbir şekilde itiraz edemez.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!