Yandex Metrica

Tapuda yeni dönem için düğmeye basıldı: Evi, arsası, yazlığı olanlar dikkat! 100 maddelik taslak Erdoğan'a sunuldu!

Tapuda yeni dönem için düğmeye basıldı: Evi, arsası, yazlığı olanlar dikkat! 100 maddelik taslak Erdoğan'a sunuldu!

Bir süredir gayrimenkulde vergi düzenlemesi yapılacağı yönünde çalışmalar devam ederken emlak vergisinde önemli bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan taslağa göre, emlak vergileri ve tapu harçları artık gayrimenkullerin emlak vergisine esas değeri (belediye rayici) değil bölgesel rayiç bedeli üzerinden tahsil edilmeye başlanacak. 

Ekonomi

03.06.2024, 13:04

Hükümet, gayrimenkul ve arsaların gerçek değeri üzerinden alım-satımının yapılması ve böylece vergi kaybının önlenmesi konusunda harekete geçti. Torba yasayla bu hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulması beklenen taslak çalışma, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakan yardımcıları ve Gelirler İdaresi Başkanlığı yetkililerince sunulan 100 maddelik taslağın en önemli ana maddesi emlak vergileri ve tapu harçları artık gayrimenkullerin emlak vergisine esas değeri değil bölgesel rayiç bedeli üzerinden hesaplanması olacak. 

Araç alacaklara müjde: ÖTV indirimiyle o marka model arabalara dev indirim geliyor! Araç alacaklara müjde: ÖTV indirimiyle o marka model arabalara dev... Haberi Görüntüle

MÜLKLER SATIŞ YILINA BAKILMAKSIZIN VERGİLENDİRİLECEK

Torba yasayla bu hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulması beklenen taslakta yer alan düzenlemeye göre daha önce gayrimenkul ya da arsanın satın alındıktan 5 yıl geçtikten sonra satılması halinde gelir vergisi alınmıyordu. Üzerinde çalışılan taslağa göre artık herhangi bir yıl kapsamı olmadan tüm satım işlemlerinden sağlanan kazançlar gelir vergisine tabi tutulacak. Bu şekilde şehirleşmenin yarattığı arsa ve imar rantı da vergilendirilecek. 

Kuyumcular uyarıyor! Elinde altını olanlar dikkat: Küçük yatırımcılar kar satışı yaptı! Kuyumcular uyarıyor! Elinde altını olanlar dikkat: Küçük yatırımcılar kar satışı... Haberi Görüntüle

TAŞINMAZLAR GERÇEK DEĞER ÜZERİNDEN VERGİLENDİRİLECEK 

Çalışmanın ikinci ve en önemli maddesi ise bölgesel rayiç bedel uygulaması. Devlet, taşınmaz satışından elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi için yeni bir sistemi hayata geçirecek. 

 Bunun için taşınmazların değerlerine yönelik veriler ile mülkiyet bilgilerinin tutulmasına yönelik Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne entegre bir gayrimenkul değer bilgi merkezi kurulacak. Tapudaki işlemler bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanılarak takip edilecek. 

Akaryakıt fiyatları sil baştan: İşte 15 Temmuz 2024 benzin, motorin ve LPG fiyatları Akaryakıt fiyatları sil baştan: İşte 15 Temmuz 2024 benzin, motorin... Haberi Görüntüle

RAYİÇ BEDELLERİ DEVLET BELİRLEMİŞ OLACAK 

Bölgesel olarak rayiç bedel tespit edilerek, tapu harcı ödemeleri ve emlak vergisi ödemeleri bu bedel üzerinden gerçekleştirilecek. Söz konusu uygulama yeni düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihten sonra tapuda yapılacak işlemleri kapsayacak. Böylece alım-satımlarda artık belediyelerin rayiç bedelleri değil, devletin bölgesel olarak belirlediği rayiç bedeller baz alınmış olacak. Bu çalışmayla milyonlarca taşınmazın rayiç bedel üzerinden ödediği vergiler de ciddi oranda artırılacak.

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading