banner2

Tapuda dublörlü satış tuzağı! Hemen e-Devlet'e girip bu işlemi yapmazsanız eviniz ve arsanız satılabilir!

Konut fiyatlarında pandemi döneminde başlayan yükselişin her geçen gün biraz daha artmaya devam ediyor. Bu yükseliş gayrimenkuller dolandırıcılarına da fırsat doğurdu.

Ekonomi 22.09.2023, 15:48 22.09.2023, 15:55
Abone ol
Tapuda dublörlü satış tuzağı!  Hemen e-Devlet'e girip bu işlemi yapmazsanız eviniz ve arsanız satılabilir!

Yükselen konut ve arsa fiyatları dolandırıcıların radarına takılırken vatandaşın tapul malı hileli yöntemlerle kendisinden habersiz satılıyor. Duyanların kulaklarına inanmayacağı dolandırıcılık olayı Mersin'de meydana geldi. Daha öncede benzer yöntemler gündeme gelirken tapusu olan herkesin e-Devlet üzerinden SMS kaydı oluşturması gerektiği belirtildi. 

TAPUDA DUBLÖRLÜ SATIŞ TUZAĞI

Yükselen konut fiyatları sonrasında tapu dolandırıcılığı artarken Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yeni operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda aralarında tapu memurları, avukat, emlak ofis sahiplerinin de yer aldığı çok sayıda kişi gözaltına alındı.

ÇETENİN HEDEFİNDE GURBETÇİLER VAR 

Özellikle de yüksek fiyatlı ev, arsa, işyeri gibi taşınmazlar ile gurbetçilere ait tapuların dolandırıcılık çetesinin hedefinde olduğu, bu taşınmazların bilgilerinin tapu memurlarına rüşvet verilerek öğrenildiği iddia edildi. Sonrasında bu kişisel bilgiler üzerinden sahte evraklar hazırlandığı, sahte dublör kullanılarak tapuda ve noterde satış yapıldığı belirtildi.

E-DEVLET TAPU SMS KAYDI NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Mersin'de olayla ilgili çok sayıda kişi gözaltına alınırken Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı konu hakkında yaptığı açıklamasında tapusu olan herkesin e-Devlet üzerinden tapu SMS kaydı yaptırarak bu dolandırıcılık olaylarına karşı kendilerini koruma altına almalarını istedi. e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne "Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Telefon Bilgileri Beyan" bölümüne ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!