banner2

Tapu sahiplerine müjde: Yatırdığınız emlak vergilerini geri alacaksınız! Son 5 yılın ücreti iade ediliyor

Tapu sahipleri için önemli bir bilgilendirme yapıldı. Türkiye'deki çok sayıdaki tapu sahibinin, 5 yıllık emlak vergilerini geri alabileceği ifade ediliyor.

Ekonomi 20.11.2023, 16:14 20.11.2023, 18:01
Abone ol
Tapu sahiplerine müjde: Yatırdığınız emlak vergilerini geri alacaksınız! Son 5 yılın ücreti iade ediliyor

Türkiye'de binlerce ev sahibini ilgilendiren düzenlemenin detayları belli oldu. Tapu sahipleri için yapılan bilgilendirmeye göre; 5 yıllık emlak vergileri geri alınabilecek. 

Tapu sahiplerinin birçoğu, bu kapsam içerisinde yer alsa da emlak vergisi muafiyetinden yararlanmıyor. Durumu sonradan fark edenler ise, son 5 yılda ödedikleri vergileri geri alma fırsatından yararlanabiliyor. 

Konut, arsa, arazi, tarla ve işyeri gibi birçok gayrimenkul bu kapsama dahil oluyor.

SON 5 YILIN ÖDEMELERİ İADE EDİLİYOR

Tapu sahipleri, normal şartlarda emlak vergisine tabi oluyor. Ancak bazı istisnalara sahip kişiler, emlak vergisi muafiyetinden yararlanıyor. Bu muafiyetten yeni haberdar olanlar ise son 5 yılda ödedikleri ücretleri geri alabiliyor. 

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen koşulları karşılayanlar, bu fırsattan yararlanacak. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYET ŞARTLARI

Emlak vergisi muafiyeti şartlarında aranan ilk koşul, gayrimenkulün tek olması. Tek konut sahipleri için geçerli oluyor. 

Ayrıca konutun 200 metrekareden büyük olmaması ve emekli aylığı dışında bir gelirinin olmaması gerekiyor. Muafiyet kapsamında; ev hanımları, şehit yakınları, gaziler, işsizler ve emekliler yer alıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!