Yandex Metrica

Sitede Ara

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) geliyor! Emeklilere kesintisiz çifte maaş

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) geliyor! Emeklilere kesintisiz çifte maaş

Orta Vadeli Program, gelecekteki mali güvencemizi sağlayacak önemli bir adım olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ni (TES) hayata geçiriyor. Bu sistem, emeklilik döneminde ek gelir elde etmemizi ve çalışma hayatındaki yaşam standardımızı korumamıza yardımcı olacak önemli bir araç olarak öne çıkıyor. Çalışanlar emeklilik yaşına geldiklerinde, hem Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emekli olacaklar hem de 60 yaşında TES kapsamında ikinci bir emekli aylığı almaya hak kazanacaklar. Bu sayede, iki emekli aylığını da herhangi bir kesinti olmadan alma imkanına sahip olacaklar.

Ekonomi

28.01.2024, 18:34

Orta Vadeli Program'ın temel taşlarından biri, emeklilik döneminde ek gelir sağlayarak çalışma hayatındaki yaşam standardını sürdürmeyi hedefleyen Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ni (TES) kurmaktadır. Bu TES, otomatik katılım sistemiyle birlikte işveren katkısını içeren ikinci basamak bir emeklilik sistemi olarak hayata geçirilecektir. İşverenin mevcut yükünü artırmayan bir katkı formülü geliştirilirken, tamamlayıcı emeklilikte düşük maaş alanlardan daha az, yüksek maaş alanlardan daha fazla kesinti yapılması öngörülmektedir. Ayrıca, çalışanların bu sistemi kullanıp emekli olmaları durumunda kademeli bir çıkış hakkına da sahip olmaları düşünülmektedir.

1 milyar dolarlık yatırım sonrası Türkiye'yi radara aldılar: Dev şirklerin listesine girdik! Oluk oluk para akacak 1 milyar dolarlık yatırım sonrası Türkiye'yi radara aldılar: Dev şirklerin... Haberi Görüntüle

Türkiye, Avrupa'da lider oldu! Tam 68,5 milyar dolar... Bakan Yumaklı açıkladı Türkiye, Avrupa'da lider oldu! Tam 68,5 milyar dolar... Bakan Yumaklı... Haberi Görüntüle

ÖNGÖRÜLEN YAŞ SINIRI 60

Kıdem tazminatı hakları geçmiş döneme ilişkin olarak tamamen korunacaktır. İşveren, işçi ve devlet katkılarının yüzdesi, ilgili yasada kesin olarak belirlenecektir. Eğer bir çalışan işvereninde bir yıldan kısa bir süre çalışıp ayrılırsa, sadece çalışanın katkısı bireysel fon hesabında saklanacaktır. Ancak bir yıldan uzun bir süre aynı işyerinde çalışıp istifa edilirse, fon hesabına yatırılan primler hesapta kalacak ve fonlar nemalandırılmaya devam edecektir.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi için öngörülen yaş sınırı 60 olarak belirtilmektedir. Çalışanlar, emeklilik yaşına ulaştıklarında Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emekli olacaklar ve ayrıca 60 yaşına geldiklerinde Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi kapsamında ikinci bir emekli aylığı alacaklar. Her iki emekli aylığı da herhangi bir kesinti veya oransal azalma olmaksızın alınabilecektir. On yıl çalışanlarla 25 yıl çalışanlar, 60 yaşlarını doldurduklarında fon hesaplarındaki primlere göre emekli maaşı alacaklardır.

Temmuz'da kiraya en fazla ne kadar zam yapılacak? Temmuz'da kiraya en fazla ne kadar zam yapılacak? Haberi Görüntüle

Fiyatları duyan bayilere koşuyor: Sıfır araç piyasasında dev kampanya! 942 Bin TL'den başlayan fiyatlarla... Fiyatları duyan bayilere koşuyor: Sıfır araç piyasasında dev kampanya! 942... Haberi Görüntüle

İŞVERENLER DESTEK OLACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, işverenlerin de katkısının olduğu yeni bir BES modeli ile ilgilendiğini vurgulayarak, "Amaç, tasarrufları, sistemde kalış sürelerini ve tabii ki fon tutarını artırmak. Çalışanlarımızı uzun vadede, refahları için tasarrufa teşvik edeceğiz, yönlendireceğiz. Bu yeni modelle amaç, hem sistemdeki fon tutarını hem de sisteme girenlerin oradaki kalış sürelerini artırmak ve işverenlerin de desteğinin olacağı bir model kurmak" açıklamasında bulundu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading