Yandex Metrica

Taksimetrelerde '20 gün' ayarı! Resmi Gazete'de yayımlandı

Taksimetrelerde '20 gün' ayarı! Resmi Gazete'de yayımlandı

Taksimetrelere yeni tarifeler geçerlilik tarihinden 20 gün öncesinde yüklenebilecek. Taksimetrelerde '20 gün' düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ekonomi

23.01.2024, 17:58

Kısa mesafede müşteri almak istemeyen taksiciler, İstanbullunun çilesi olurken Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Taksimetre Muayene Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Milyonlar nefesini tuttu!  Yarından sonra hepsi değişecek: İşte memur ve emekli için beklenen zam oranı... Milyonlar nefesini tuttu! Yarından sonra hepsi değişecek: İşte memur ve... Haberi Görüntüle

20 GÜNLÜK SÜRE TANINDI

Taksimetrelerde tarife değişikliği sonrasında muayene için 20 günlük süre tanınırken, tarifeye geçiş sürecinde hem taksici esnafının bir an evvel yeni tarifeye geçme isteği hem de ilgili belediyeler ve odaların organizasyonlarını 20 güne yaymaması nedeniyle uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu sebeple Bakanlık tarafından taksimetre üretici ve ithalatçılarıyla taksimetrelere önceden tarife yüklenebilmesine yönelik teknik çalışmalar yapıldı, riskler ve güvenlik önlemleri ele alınarak ilgili yönetmelikte bazı değişikliklere gidildi.

Değişiklik, özellikle taksi sayısı yüksek illerde taksi tarifelerine ilişkin değişiklik kararı alındığında, taksimetrelere yeni tarifelerin yüklenmesi ve muayenesi sırasında taksicilerin uzun kuyruklar oluşturmasına neden olan hususları iyileştirme amacı taşıyor.

Dünya devleri Türkiye raporlarını güncelledi: Yabancının enflasyon beklentisi düştü! Dünya devleri Türkiye raporlarını güncelledi: Yabancının enflasyon beklentisi düştü! Haberi Görüntüle

MÜHÜR VEYA STİCKER İLE KORUMA SAĞLANACAK 

Yönetmelikteki değişiklikle, yeni tarifenin geçerlilik tarihinden 20 gün öncesinde taksimetrelere tarife yüklenmeye başlanabileceği, yüklenen yeni tarifenin ilgili kurumlar tarafından belirlenen tarife geçerlilik tarihinde otomatik olarak devreye gireceği, tarife devreye girdikten sonra 20 gün içinde yapılması gereken muayene işlemine kadar ise ayarlarına müdahale edilemeyecek şekilde kelebek mühür veya sticker ile korunması gerektiği hükme bağlandı.

Bu değişikliklerin ilgili belediyeler ve odalar tarafından tarife açıklama sürecinde dikkate alınması durumunda bahse konu olumsuzlukların tekrarlanmayacağı değerlendiriliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading