banner2

Tahıl koridoru nasıl olacak? Tahıl koridorunda hangi rotalar kullanılacak?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara'da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile ortak basın toplantısı düzenledi ve bazı açıklamalarda bulundu. Hal böyle olunca vatandaşlar, "Tahıl koridoru nasıl olacak? Tahıl koridorunda hangi rotalar kullanılacak?" sorularının yanıtlarını aramaya başladı. İşte ayrıntılar...

Ekonomi 08.06.2022, 13:07 08.06.2022, 13:11
Abone ol
Tahıl koridoru nasıl olacak? Tahıl koridorunda hangi rotalar kullanılacak?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara'da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna tahılının uluslararası piyasaya ulaştırılmasına ilişkin, 'Birleşmiş Milletler'in bu konuda bir planı var. BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek mekanizma planını makul buluyoruz' dedi. Peki, Tahıl koridoru nasıl olacak? Tahıl koridorunda hangi rotalar kullanılacak? İşte detaylar...

DÜNYADAKİ BUĞDAY İHRACATINDAKİ PAY

  • Rusya: yüzde 11
  • Ukrayna: yüzde 3

Avrupa'nın ''ekmek sepeti'' olarak da adlandırılan Ukrayna dünyanın en büyük 7'nci buğday ihracatçısı dünya buğday ihracatında Rusya lider.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısında konuştu.

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle;

Bugün yaptığımız görüşmelerde hem başbaşa hem de heyetlerarası görüşmelerde ikili ve bölgesel konuları kapsamlı bir şekilde ele aldık. Verimli görüşmeler gerçekleştirdiğimizi söylemek isterim. Tabi bölgesel konulardaki gündemimizin başında Ukrayna geliyor. Savaşta 3,5 ayı geride bıraktık. Savaşın yol açtığı insani kayıpların ve yarattığı tahribatın giderek arttığını üzülerek görüyoruz.

TAHIL KORİDORUNDA HANGİ ROTALAR KULLANILACAK?

  1. Rotalardan en kolay ve ucuzu Belarus üzerinden olan. Tahıl Belarus üzerinden Baltık ülkelerinin limanlarına sevk edilecek, oradan da tüm dünyaya gönderilebilecek. Ancak bunun için Belarus'a yönelik yaptırımların kaldırılması gerekiyor.
  2. Putin, ikinci rotanın ise mayınlardan temizlenmesi halinde Ukrayna limanları olabileceğini kaydetti. Buradan Romanya ve Polonya'ya ulaşılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!