banner2

SWIFT yaptırımı Türkiye'yi nasıl etkileyecek? Dolar, euro, sterlin, altın ve Bitcoin'de hareketlilik

Avrupa'nın Rusya'yı Swift sisteminden çıkarmasının küresel çaptaki etkileri devam ediyor. Peki, SWIFT yaptırımı Türkiye'yi nasıl etkiler? Dolar, euro, sterlin, altın ve Bitcoin bu krizden nasıl etkilenir?

Ekonomi 03.03.2022, 17:28 03.03.2022, 11:20
Abone ol
SWIFT yaptırımı Türkiye'yi nasıl etkileyecek? Dolar, euro, sterlin, altın ve Bitcoin'de hareketlilik

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ile birlikte uluslararası kamuoyundan ardı ardına yaptırım açıklamaları geldi. Ancak bu yaptırımların arasında en etkili konu başlıklarından biri Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkartılma kararı oldu. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltması olan SWIFT için en doğru tanım uluslararası ödemeler ağı olarak öne çıkıyor.

Bu sistem tüm dünya ticaretinde kilit bir role sahip. Bu yüzden Rusya'nın sistem dışında kalması hem ticari hem de finansal hizmetlerin büyük oranda durmasına neden olabilir. Bu da Rusya üzerindeki ekonomik baskıyı arttıracak.

TÜRKİYE RUSYA İLE SIKI EKONOMİK İLİŞKİLERE SAHİP

Ancak burada Türkiye'yi de çok yakından ilgilendiren bir ilişki var. O da Türkiye'nin enerjiden gıdaya, turizmden tekstile kadar çok sayıda sektörde Rusya ile olan güçlü ticareti. Geçtiğimiz yıl Rusya ile ikili ticarette yaklaşık 35 milyar dolarlık bir hacim yakalayan Türkiye için bu aynı zamanda büyük bir ekonomik zorluk sürecini de beraberinde getirebilir.

DW Türkçe'ye değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Politikaları eski Genel Müdürü ve eski IMF Ekonomisti Dr. Burcu Aydın Özüdoğru’ya göre Rusya ekonomisindeki bir daralma veya yaptırım Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor. Gıda, turizm ve müteahhitlik gibi alanlarda çok büyük bir ticari ilişkinin bulunduğunu belirten Özüdoğru, "Rusya’nın ödeme sistemleri konusunda yaşayacağı problemler Türk şirketlerinin ihracat yapma kapasitesini  zorlayabilir ve tahsilat süreçlerini geciktirebilir" diyor.

Rusya ile Türkiye'nin ikili ticaretinde ilk akla gelen sektörler turizm ve gıda oluyor.

TÜRKİYE'DE ALTIN, DÖVİZ VE KRİPTO PARA NASIL ETKİLENİR?

Swift yaptırımı, Türkiye'de altın ve dövizi yükseltmektedir. Çünkü para sıkılaşması, bu varlıkların arzını sınırlı tutmaktadır. Öte yandan, kripto para piyasaları ise küresel arz talep dengesine göre fiyatlandığı için Türkiye'ye etkisi daha sınırlı olmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!