banner2

Süt ve süt ürünleri alacaklar dikkat! Resmi Gazete'de yayımlandı: 31 Aralık'ta geçerli olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğe göre, fermente süt ve süğt ürünlerinde köy, ev, geleneksel, çiftlik ve yüzde 100 gibi ifadeler yer alamayacak. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ekonomi 30.11.2022, 14:59
Abone ol
Süt ve süt ürünleri alacaklar dikkat! Resmi Gazete'de yayımlandı: 31 Aralık'ta geçerli olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

RESMİ GAZETE'DE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Tebliğ, fermente süt ürünlerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, ambalajlanması, depolanması, taşınması ve pazarlanması için gereken ürün özelliklerini belirliyor.

Tebliğde yapılan revizyonla kefir ürününün tanımı yeniden düzenlendi.

Türkiye'ye özgü bir ürün olan süzme yoğurdun ayrıca tanımı yapılarak, ürüne dair kriterler belirlendi.

Isıl işlem görmüş fermente süt ürünü için yeni hükümler eklenerek, ürüne ait kriterler düzenlendi.

SÜT ÜRÜNLERİNDE YENİ DÜZENLEME

Tebliğ kapsamındaki ürünlerin etiketinde "köy", "ev", "geleneksel, çiftlik" ve "%100" gibi ifadelerin yer almayacağı hususuna yönelik düzenleme yapıldı.

Peynir olarak oldukça fazla ihracatı olan ve peynir mayası kullanılmadan yoğurt kültürü kullanılarak üretilen labne (labneh), ilgili tebliğinde düzenlenmek üzere bu tebliğ kapsamından çıkartıldı.

Piyasada var olan veya basılı ambalaj materyali olan gıda işletmecilerine, tebliğe uyum sağlamaları için 31 Aralık 2023'e kadar geçiş süreci tanındı.

Yapılan düzenlemelerle, Avrupa Birliğine uyumun yanında taklit ve tağşişin önlenmesi, tüketicilerin korunması ve haksız rekabetin önlenmesi amaçlanıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!