Sudan ile yürütülen tarımsal işbirliği meyvesini vermeye başladı! Milli tohumlar çiçek açtı

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ayçiçeği tohumları Sudan ile ortak yürütülen proje çerçevesinde deneme hasadı dönemine girdi. Gelecek dönemde, bu ülkede yetiştirilen ayçiçekleri yağ üretimi için Türkiye'ye getirilecek.

Ekonomi 15.05.2022, 14:26 15.05.2022, 14:45
Abone ol
Sudan ile yürütülen tarımsal işbirliği meyvesini vermeye başladı! Milli tohumlar çiçek açtı

Türkiye, bereketli topraklara sahip olan Sudan ile tarımsal iş birliği yapmış ve bu iş birliği ile birlikte  Türkiye, tarihinde ilk defa yurt dışında devlet ve özel sektör iş birliğiyle 99 yıllığına tarım arazisi kiraladı. 

13 KİŞİLİK HEYET TRAKYA'DA AĞIRLANDI

Tarımda iki ülke arasında ikili ilişkileri bir adım daha ileriye taşınacak adım Türkiye’de ayçiçeğinin vatanı olan Trakya’da atıldı. Trakya’da bakan yardımcısı, rektör ve uzmanlardan oluşan 13 kişilik bir Sudan heyeti ağırlandı. Bölgede tarım alanlarını gezen heyet, yerel paydaşlarla bir araya geldi.

SUDAN'DA YETİŞTİRİLİP TÜRKİYE'YE GETİRİLECEK

Toplantı sonucunda Sudan’daki sulanabilir 10 milyon dekar büyüklükteki araziye ayçiçeği, mısır ve buğday ekilmesi konusunda öneri sunuldu. Sudan’daki toprak analizleri yapılarak en uygun ayçiçeği tohumu ekimine karar verildi. Hasattan sonra ise ayçiçeği ekim alanının genişlemesi bekleniyor. Üretim alanlarının genişlemesi sağlanırsa ayçiçeğinin Sudan’da yoğun olarak yetiştirilip yağ olarak Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor.

YAKIN ZAMANDA İLK HASAT YAPILACAK

Bu ziyaret öncesinde ise Türkiye’den, Sudan’a gönderilen milli ve yerli ayçiçeği tohumlar “SUN 2259 CL”, “TR 2242 CL” ve “11 TR 077” El Cezire bölgesinde toprakla buluşurken hasatları için geri sayım başladı. Deneme parsellerinde gerçekleştirilen ilk ekimin başarılı sonuçlar verdiği görüldü. Sudan’ın milli tohumlar için uygun şartları olduğu, optimum verim verdiği tespit edildi. Yakın zamanda ilk ayçiçeği hasadı yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!