banner2

Staj sigortası da EYT'den sayılacak! 5.000 ve 3600 primle emeklilik müjdesi! Torba yasaya girecek

EYT'de başvurular devam ederken '5.000 prim, 3600 kısmi emeklilik ve staj sigortası torba yasaya girecek mi?' sorularının cevapları merak ediliyor. Sigorta primleri, GSS primleri, işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik destek primi gibi borçları kapsayan yapılandırma içerisinde Bağkur tescil affının yer alıp almayacağı merak ediliyor. İşte detaylar...

Ekonomi 20.03.2023, 10:58
Abone ol
Staj sigortası da EYT'den sayılacak! 5.000 ve 3600 primle emeklilik müjdesi! Torba yasaya girecek

2 milyon 200 bin kişiyi yakından ilgilendiren EYT yasasının çıkmasıyla EYT başvuruları da devam ediyor. 

Öte yandan vergi affı borç yapılandırmasını kapsayan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamında yer aldı.

VERGİ AFFI BORÇLARI NEYİ KAPSIYOR

Tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamında yer alıyor. Belediyelerin emlak vergisi, su borçları da dâhil olmak üzere tüm alacakları, oda ve borsaların, birliklerin aidat borçları da yapılandırılabilecek.

SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Vergi Affı düzenlemesi kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar 31 Mayıs 2023 tarihine kadar başvurularını yapabilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, SGK, Ticaret Bakanlığı, il özel idareleri, belediyelere ödenecek tutarların ilk taksiti 30 Haziran'a kadar, diğer taksitler de bu tarihi takip eden aylık dönemler halinde azami 48 ay eşit taksitte ödenebilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!