SSK ve BAĞKUR'lu vatandaşlara 5 yıl erken emeklilik müjdesi! Resmi duyuru yapıldı, başvurular patladı

Erken emekli olup maaş almak isteyen vatandaşlar araştırmalarına devam ediyorlar. SGK duyurularıyla vatandaşları bilgilendirirken çıkan bazı yasalardan vatandaşların haberi olmayabilir. Bu noktada 5 yıla kadar erken emekli olabiliceğiniz durumları sizler için derledik. Detaylar haberimizde...

Ekonomi 06.05.2022, 15:55 06.05.2022, 15:55
Abone ol
SSK ve BAĞKUR'lu vatandaşlara 5 yıl erken emeklilik müjdesi! Resmi duyuru yapıldı, başvurular patladı

Erken emekli olabilmek, özelliklerine bağlı olarak değişkenlikler gösterebiliyor. Bu yasaların ve kuralların  bazılarını sizin için listeledik. 

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Askerlikle sonuçlanan askerlik borcu, borçlanarak sigortalı sayılır. Ancak aynı zamanda örneğin Eylül 1999'dan sonra SGK'ya üye olduysanız ve bu tarihten önce askerlik yapmadıysanız askerlik borçlanması yaparak, SGK başlangıç tarihini öne çekerek erken emeklilikte dahil olmak üzere birçok avantaj elde edebilirsiniz. 

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Kadınlar için sunulan doğum borçlanması avantajı, her çocuk için 2 yıl olmak üzere 6 yıla kadar uzayabiliyor. Doğum borçlanması yoluyla prim gün sayınızı yükseltmeniz ve buna göre erken emekli olabilmeniz mümkün.

YIPRANMA HAKKIYLA ERKEN EMEKLİLİK

Bazı iş kollarında bulunan yıpranma hakkı 12 ay boyunca yıpranma payı olarak 3 ay ilave prim ödenmesi hakkı olarak biliniyor. Bu sayede 20 yıl çalışan bir kişi 25 yıllık prim ödemiş oluyor ve buna göre erken emekli olabiliyor.

ENGELLİ HAKKIYLA ERKEN EMEKLİLİK

Engellilik oranına göre değişen bu hakta, 16 yıl ya da 18 yıl SGK’lı çalışan olmak, erken emekli olabilmenin önünü açıyor. İlave olarak 3700 gün prim ödenmesi gerekiyor. İş gücü kaybının 50 ve 59 arasında olanlar 16 yıl, 40 ile 49 arasında olanlar 18 yıl sigortalılık süresi şartına bağlılar.

MALULEN EMEKLİLİK

Malulen emeklilikte, iş gücü kaybının büyük önemi bulunuyor. İş gücü kaybının yükselmesi 4 ya da 10 yıllık sigortalılık süresiyle emekli olabilmeyi sağlayan bir durum oluşturuyor. Yüzde 60 ve üzeriyle birlikte, başkasının bakımına muhtaç durumda olan maluller, hemen emekli olabiliyor.

KISMİ EMEKLİLİK

Bu yöntemde 15 Yıl sigortalılık süresi, 3600 iş günü prim ve yaş sınırı şartlarını tamamlayanlar emekli olabiliyorlar. Bu haktan sadece 1999 Eylül ayı öncesinde sigorta girişi bulunanlar faydalanabiliyor.

EVLAT EDİNMEYE BAĞLI EMEKLİLİK

2 Yaşından küçük bir çocuğu evlat edinmiş olan ailelerde kadınlar, çocuğun evlat edinildiği tarihten başlayarak borçlanma gerçekleştirebiliyor. Buna bağlı olarak erken emekli olabiliyor.Engelli Çocuk Sahibi AnnelerAğır engeli bulunan çocuk sahibi olan kadınlar için erken emeklilik fırsatı bulunuyor. Bu durumda çocuğu bulunan anneler, borçlanma yoluyla prim ödemesi yapabiliyor ve erken emekli olabiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!