banner2

SSK ve Bağ-Kur’luya prim eşitlemesi! Artık 7200 ve 5400 gün prim sayısı! İşte erken emeklilik müjdesinin detayları…

Prim eksiği nedeniyle EYT’den emekliliği kaçıranlar için SGK’dan haber geldi. SSK ve Bağ-Kur’lu arasında prim eşitlemesi yapılacak. İşte erken emeklilik formülüyle ilgili tüm detaylar...

Ekonomi 06.06.2023, 15:01 06.06.2023, 15:09
Abone ol
SSK ve Bağ-Kur’luya prim eşitlemesi! Artık 7200 ve 5400 gün prim sayısı! İşte erken emeklilik müjdesinin detayları…

SGK'dan EPT'lilere gece yarısı güzel bir haber  geldi. Prim gün sayısı nedeniyle EYT'Yİ kaçıran ve emeklilikte prime takılanlar olarak adlandırılan grup için açıklama yapıldı. SSK ve bağ-kurlular için prim eşitlemesi geliyor.  

EYT'Yİ KAÇIRANLAR ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK! 

Bağ-kurlular için 1800 gün prim indirimi yapılacak. Böylece EYT'yi kaçıranlar erken emeklilik hakkını elde edecek. Az önce son dakika açıklaması geldi. Eksik prim günü nedeniyle emekli olamayanlar yaşadı. Artık 7200 ve 5400 gün prim sayısı ile erken emeklilik mümkün. Prim eksiği yüzünden EYT'yi kaçıranlar bu habere dikkat. 

MİLYONLARCA KİŞİ EMEKLİ OLABİLECEK

Bu düzenleme ile birlikte Milyonlarca kişi erken emeklilik hakkını elde edecek. İlk etapta yaklaşık 1 milyon bağ kurulunun bu yasadan yararlanması ve erken emeklilik için başvuru yapması bekleniyor. EPT'liler için SGK harekete geçti. Hem prim indirimi geliyor hem de borçlanma süresi uzatıldı. Eksik prim günlerini tamamlamak isteyenler ve EYT ile emeklilik hakkını elde etmek isteyenler bu fırsatı kaçırmasın. Erken emeklilik son dakika gelişmeleri ve detaylar haberimizde.

EYT'DE PRİME TAKILANLARA GÜZEL HABER

EYT’de prime takılanlar için büyük müjde sosyal güvenlik kurumundan geldi. EPT'liler için yepyeni bir düzenleme yapmak üzere çalışmalar başladı. EYT'yi kaçıranlar bu düzenleme sayesinde erken emeklilik hakkını elde edecek. SSK ve BAĞ-KUR arasında EYT’de prim eşitleme geliyor. Yani yeni düzenleme ile birlikte bağ-kurlularda artık SSK’lılar gibi 7200 prim gün sayısı ile emekli olma hakkına sahip olacak. Yani bu durumda EPT'liler için 1800 gün prim indirimi yapılmış olacak.

BORÇ YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

Diğer yandan emeklilikte prime takılanlar ve borç yapılandırmak isteyenler için de güzel haber geldi. Askerlik veya doğum borçlanması yapmakla yapılandırmak isteyenler için borç yapılandırma süresi uzatıldı. Normal şartlarda 31 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek olan kamuya olan borçların yapılandırması kanunu 30 Haziran 2023 tarihini ertelendi. Yani borçlanma yapacak olan bağ-kurlular bu tarihe kadar borçlarını yapılandırarak EYT ile emeklilik hakkını elde edebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!