Yandex Metrica

Sitede Ara

SSK ve Bağ-Kur emeklisine müjdeli haber geldi! Gözler Temmuz zammında! Kök maaşlarda yeni formüller masada!

SSK ve Bağ-Kur emeklisine müjdeli haber geldi! Gözler Temmuz zammında! Kök maaşlarda yeni formüller masada!

Temmuz ayında 16 milyon emekli vatandaşın merakla beklediği 6 aylık enflasyon sonrası uygulanamsı beklenen zam haberine ilişkin yeni formüller masada. Emekli vatandaşlar kök maaşlara yapılması beklenen yeni zam oranı merak ediliyor.

Ekonomi

04.06.2024, 11:28

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin merakla beklediği Temmuz ayı 6 aylık enflasyon zam oranına ilişkin yeni formülle masaya yatırıldı. Emekli vatandaşlara enflasyon farkının yanı sıra refah payı da geleceği konşulurken, kök maaşa yönelik yeni formüller gündemde yerini aldı. 16 milyon emekli vatandaşın merakla beklediği enflasyon zam oranının kök maaşa nasıl yansıyacağı merak edilmeye devam ediyor.

Temmuz ayında enflasyon oranına yönelik yapılacak olan yeni zamla birlikte emekli vatandaşlarda rahata kavuşacak. 2024 Emekli Yılı ilanından sonra emekliye yönelik yapılan yenilikler devam ediyor. Promosyon ödemelerinde artış, birçok kamu kuruluşunda öncelik imkanı, ulaşımda indirim gibi birçok fısrat emekli vatandaşa sunulmaya devam ediyor.

Bakan Şimşek: Türkiye'de asgari ücret düşük değil Bakan Şimşek: Türkiye'de asgari ücret düşük değil Haberi Görüntüle

MAYIS AYI ENFLASYONU SONRASINDA YENİ TAHMİNLER

3 Haziran günü Mayıs ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından TÜİK mayıs ayında yüzde 3,37 artış gösterdiğini vurguladı. SSK ve Bağ-Kur emeklisi için yüzde 18.72 zam oranı kesinlik kazanmış oldu. 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin kök maaş zammı alacakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı refah payı oranı ile birlikte yeniden hesaplanmaya gidildi. 

Sosyal Güvenlik uzmanları kök maaşın en az yüzde 25 oranında artacağı, refah payının ise yüzde 5 oranında artarak toplamda SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına Temmuz ayında yüzde 30 oranında bir zam yapılma ihitmali olduklarını vurgulamışlardı. 

2024 MTV ödemeleri ne zaman? 2. MTV taksit ödemesi başladı mı? 2024 MTV ödemeleri ne zaman? 2. MTV taksit ödemesi başladı... Haberi Görüntüle

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE YENİ FORMÜLLER

Memur ve memur emeklisi için ise temmuz ayında yüzde 20, toplu sözleşme zammına ek olarak ise yüzde 10 enflasyon farkı beklediklerini ifade etmişlerdi. 

SSK ve Bağ-Kur en düşük emekli maaşına ilişkin atılan yeni adımlarda iki yeni formül gündemde. 2024 yılı en düşük emekli maaşı kapsamınd kök maaş göz önünde bulundurularak, en düşük emekli maaşının13 bin TL, seyyanen zammın da 5 bin TL olması bekleniyor. Eğe uzmanların tahminleri doğru olursa taban maaşta değişikliğe gidilecek ve taban maaş 15 bin TL'ye yükselecek.

Ancak en kesin sonuçlar ise TÜİK'in 3 Temmuz günü açıklaması beklenen enflasyon rakamları ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan'ın yapacağı açıklamayla netlik kazanacak.

Habere Tepki Ver

6

6

2

1

1

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading