banner2

Son dakika: Yüzde 100 zam geldi! Bakanlıktan milyonlara müjdeli haber

Destek ödemeleri hakkında beklenen açıklama geldi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi destek ödemelerinin artacağı haberini verdi. Vahit Kirişçi, 80 TL'lik yaş koza desteklerinin yüzde 100 artırılarak 160 liraya çıkacağını söyledi.

Ekonomi 11.06.2022, 16:28 11.06.2022, 16:32
Abone ol
Son dakika: Yüzde 100 zam geldi! Bakanlıktan milyonlara müjdeli haber

Destek ödemeleri hız kesmeden devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, destek ödemelerinin çoğalacağını söyledi. Tarım ve Orman Bakanı, 80 liralık yaş koza destek parasının yüzde 100 artığını ve 160 liraya yükseldiğini belirtti.

DESTEKLER YÜZDE 100 ARTIRILDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, destek ödemeleri hakkında konuştu. Bakan Kirişçi konuşmasında Kulp ilçesinde aktif olarak yapılan ipekböcekçiliği hakkında açıklama yaptı. Vahit Kirişçi, “İlçenin Türkiye’deki ipekböcekçiliği konusunda çok büyük faaliyeti var. Emeği geçen bakanlarımıza teşekkür ederim. İnşallah 80 lira olan yaş kozayla ilgili desteklerimizi yüzde 100 artırarak 160 liraya çıkarıyoruz. Aynı şekilde koza tohumuyla ilgili olarak da 120 lira iken 240 lira kilogram başına desteğini inşallah bakanlık olarak vereceğiz” dedi.

Tarım alanının mevzuat bakımından bir eksiği olmadığını söyleyen Bakan Kirişçi, “12 tane temel kanun 20 yıllık AK Parti iktidarı döneminde gündeme geldi. Şu anda bu kanunların uygulamalarını görüyoruz. Çok iyi hatırlıyorum, bu ülke bir tarım ülkesi olmasına rağmen bir tarım kanunu yoktu. Toprak koruma ve arazi kullanım kanunu, bu kanun çıkana kadar arkadaşlar 32 yılda 2 milyon hektar alan maalesef kaybedildi. Bu kanun bizim bütün çabalarımıza rağmen elbette sıfırlamadı. Fakat bu işi, en azından yavaşlattı. Önemli bir düzeyde aşağılara çekti. " ifadelerini kulllandı.

"TARIM TOPRAKLA YAPILIR"

Vahit Kirişçi tarımın önemine vurgu yaparak, "Şimdi bu kanundan dolayı elbette bizim kentsel açıdan veya endüstrileşme adına bazı alanlara ihtiyacımız olabilir ama unutmayalım ki tarım toprakla yapılır. Bizim her türlü üretim faaliyetlerimiz toprak üzerinde ve toprakla yürütülür. Su ürünleri alanında 20 yıllık sürede bütün bakanlarımıza teşekkür ederim. Çünkü bugün Türkiye 1,4 milyar dolarlık su ürünleri ihraç eden bir ülke konumuna geldi. 200 milyon dolar da ithalatımız var. 1,4 net dış ticaret fazlamız var. Daha fazlasını yapabilir miyiz? Evet, yapabiliriz ama unutmayalım ki arkadaşlar bazen böyle, hani bazı rakamları vermezsek yanlış ifade ediliyor” sözlerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!