banner2

Son dakika: Stokçuluk yapana rekor ceza! Alt ve üst sınırı yeniden belirlendi

Son dakika haberleri... Stokçulukla mücadelede hapis cezalarını artıran 6'ncı yargı paketi komisyondan geçti. Bundan böyle stokçuluk yapana en ağır cezalar verilecek.

Ekonomi 09.06.2022, 07:39
Abone ol
Son dakika: Stokçuluk yapana rekor ceza! Alt ve üst sınırı yeniden belirlendi

Fiyatları etkileme ile mal veya hizmet satımından kaçınma suçuyla etkin mücadele edilebilmesi ve stokçuluk faaliyetlerinin önlenebilmesi amacıyla Türk Ceza Kanunu'nda bu suçlar için belirlenen cezalar artırılıyor.

STOKÇULUK YAPANA REKOR CEZA

TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile fiyatları etkileme suçunda hapis cezasının alt sınırı 3 aydan 1 yıla, üst sınırı da 2 yıldan 3 yıla çıkarılacak. Stokçuluk suçunda da hapis cezasının alt sınırı 6 aydan 1 yıla, üst sınırı ise 2 yıldan 3 yıla yükselecek.

CAZALAR ARTABİLİR

Her iki suçun da örgütlü işlenmesi halinde söz konusu cezalar bir buçuk kata kadar artırılabilecek. Böylece, fiyat etkileme ve stokçuluk suçu işleyenler hakkında tutuklama kararı verilebilecek.

YARDIMCILAR EĞİTİMCİ HAKİMLERİN YANINDA GÖREV YAPABİLECEK

Düzenlemeyle hakim ve savcı yardımcılığı da hayata geçirilecek. Sınavı kazananlar Türkiye Adalet Akademisi'ndeki temel eğitimden sonra "hakim yardımcısı ve savcı yardımcısı" olarak atanacak.

Teklifle ayrıca, noterlerde gayrimenkul satışı yapılmasının önü açılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!