banner2

SON DAKİKA! Seçim sonrası Temmuz zammı müjdesi: İşte en düşük memur maaşları! Refah payı da eklenecek

Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak olan zam ile birlikte memur maaşlarında da artış bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur maaşları ile ilgili düzenlemelerin olacağını belirtti. Memur maaşlarının en düşük tutarı 22 bin TL olacağı söylenirken, memur emeklilerine de zam ve enflasyon farkının yansıtılacağı söyleniyor.

Ekonomi 28.05.2023, 22:06 28.05.2023, 22:22
Abone ol
SON DAKİKA! Seçim sonrası Temmuz zammı müjdesi: İşte en düşük memur maaşları! Refah payı da eklenecek

Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılacak. Temmuz ayına az bir zaman kala,  memur maaşlarına yapılacak olan zam merak edilmeye başlandı.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur maaşları ile ilgili düzenlemelerin olacağını belirtti. Memur maaşlarının en düşük tutarı 22 bin TL olacağı söylenirken, memur emeklilerine de zam ve enflasyon farkının yansıtılacağı söyleniyor.

REFAH PAYI VERİLECEK

Bu yıl memurlara ve memur emeklilerine Temmuz ayında öngörülen zam oranı önemli bir konudur. Ocak ayında yapılan iyileştirme çalışmalarıyla refah payı yüzde 30'a yükseltilmiş ve ek gösterge düzenlemesi uygulanmıştır. Temmuz ayında ise memurlara yüzde 6 artış yapılacak ve ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 8'i aşan kısmı enflasyon farkı olarak yansıtılacak. Ayrıca, bir refah payı da verilecektir.

İlk 4 aylık enflasyon verilerine göre, Temmuz zammı yüzde 13.08'e ulaşmış durumdadır. Geriye kalan 2 enflasyon verisinin de hesaplanmasıyla oranın artması beklenmektedir. Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yaptığı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, ilk 6 aylık TÜFE'nin yüzde 20.92 olarak çıkması tahmin edilmektedir. Bu durumda, memurların ve memur emeklilerinin Temmuz zammının yüzde 18.68 olması beklenmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!