banner2

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! Dövizi olan herkesi ilgilendiriyor: Elinizdeki döviz kadar devlet destek verecek

Döviz yükümlülüğü olan yurt içi yerleşik tüzel kişilerin yükümlülükleri kapsamında döviz dönüşüm veya Türk lirası cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarına sağlanacak desteğe ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi. Yeni usul ve esaslar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ekonomi 30.03.2023, 11:34 30.03.2023, 11:46
Abone ol
Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! Dövizi olan herkesi ilgilendiriyor: Elinizdeki döviz kadar devlet destek verecek

Döviz yükümlülüğü olan tüzel kişilerin döviz veya Türk Lirası cinsinden mevduat ve katılım hesaplarına sağlanacak desteğe dair usul ve esaslar yeniden belirlendi ve Resmi Gazete'de yayımlandı.

Döviz kredisi olan şirketlere 1 ay vadeli bağlanabilen KKM düzenlemesi getirildi. Vade başında döviz bozan firma, vade sonunda yine aynı döviz kadar TL alabilecek.

VADE BAŞI ÜZERİNDEN TÜRK LİRASINA ÇEVRİLECEK

Döviz yükümlülüğü olan yurt içi yerleşik tüzel kişilerin bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde vade başı kuru üzerinden Türk lirasına çevrilecek.

Bankanın bu işlem sonucunda elde ettiği döviz, vade başı kuru üzerinden Merkez Bankası tarafından satın alınarak ve karşılığı Türk lirası ilgili bankaya aktarılacak.

Banka tarafından yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 1 aydan az olmamak üzere Merkez Bankasınca belirlenecek vadelerde Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!