banner2

Son dakika: Ramazan öncesinde kırmızı et fiyatlarına yüzde 50 indirim! Et ve Süt Kurumu açıkladı! İşte 1 kg et ve kıyma fiyatı

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan, ramazan öncesinde et fiyatlarındaki spekülasyonun önünde geçmek için attıkları adımlara ilişkin, 'Türkiye genelinde Tarım Kredi Market zincirleri ile bir protokol imzaladık." açıklamasında bulundu. Bu kapsamda kuşbaşı et 210 TL, kıyma 190 TL'den satışa sunulacak.

Ekonomi 20.03.2023, 15:11 12.05.2023, 11:14
Abone ol
Son dakika: Ramazan öncesinde kırmızı et fiyatlarına yüzde 50 indirim! Et ve Süt Kurumu açıkladı! İşte 1 kg et ve kıyma fiyatı

Et ve Süt Kurumu Başkanı Mustafa Kayhan, aylar öncesi ramazanda fiyat hareketliliği olabileceği değerlendirmesini yaparak bazı tedbirler aldıklarını aktardı.

Bu kapsamda yurt dışından canlı kesimlik hayvan alımı ve karkas ithalatı için çalışma yaptıklarını anlatan Kayhan, "Ramazan boyunca piyasaya sunulmak üzere 8 bin 500 ton karkas ve 40 bin baş da kesime hazır büyük baş hayvan alım sözleşmesi imzaladık. Bunlar ramazan ayı boyunca giriş yapacak ve biz bunu piyasaya arz etmek suretiyle piyasada oluşan fiyatları dengeleyeceğiz." diye konuştu.

KIYMA 190 LİRA KUŞBAŞI 210 LİRA

İstanbul özelinde de tedbirler aldıklarını bildiren Kayhan, "İstanbul'da kasap esnafına 72 bin kilogram, sanayiye 100 bin kilogram ve perakende zincir marketlere de 76 bin kilogram karkas et verdik. Fakat geçen hafta İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendecileri Derneği ile bir toplantı yaptık. Kendileriyle taleplerine istinaden yapabileceklerimizi değerlendirdik ve nihayetinde bir karar aldık. İstanbul'da faaliyet gösteren ve kasap reyonu olan market zincirlerine karkas et vereceğiz. Onlar da ramazan ayı boyunca tüketicilerimize kıymayı 190 liradan, kuşbaşı eti de 210 liradan satacaklarını taahhüt ettiler. Bu program bugün itibariyle başlıyor." ifadelerini kullandı.

TARIM KREDİ İLE PROTOKOL İMZALADIK

Kayhan, ülke genelinde yürütülecek çalışmaya ilişkin de bilgi vererek, "Bir de Türkiye genelinde Tarım Kredi Market zincirleri ile bir protokol imzaladık. Bu protokol kapsamında bugünden başlayarak verdiğimiz ürünlerin miktarını aylık minimum 600 tona çıkararak, MAP ambalajlı 1'er kilogramlık kıyma ve kuşbaşı şeklinde vereceğiz. Burada da kıymanın kilogramı 140 liradan, kuşbaşı da 150 liradan market raflarında satılacak. Tarım Kredi Market grubu da burada herhangi bir kar amacı gütmüyor.

ESK FİYATLARI DA KIYMA İÇİN 119, KUŞBAŞI İÇİN 129 LİRA OLARAK BELİRLENDİ

Kayhan, et fiyatlarına yönelik beklentilerle ilgili şunları kaydetti:

Türkiye'de kırmızı etin üçte biri İstanbul'da tüketiliyor. Bu etin de büyük çoğunluğu Anadolu'dan gidiyor. İstanbul pazarına yoğun arz sağladığımız zaman Anadolu'da da rahatlama olacaktır. Lojistik maliyeti de fiyata eklenmemiş olacaktır ve dolayısıyla fiyatlar makul seviyeye dönecektir. Ayrıca yurt genelinde Tarım Kredi Market zincirleri ve ESK satış noktalarının da makul fiyatla ürün sağlaması da bu sürecin önemli bir parçası olacaktır. ESK'nin piyasaları takip ve ihtiyaç nispetinde ürün ikame operasyonları fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar devam edecektir. ESK de kendi satış noktalarında satışa sunulan kıyma ve kuşbaşı miktarını iki katına çıkaracaktır. ESK fiyatları da kıyma için 119 lira, kuşbaşı için 129 lira olarak belirlenmiştir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!