banner2

Son dakika: Özgür Demirtaş'tan dolar itirafı! Bu tarihte rekor kıracak

Ekonomiye dair felaket açıklamalarıyla vatandaşları korkuya sürükleyen ekonomist Özgür Demirtaş, dolar endeksinin uzun yıllar sonra yeni bir rekor kıracağını iddia ederek tarih verdi.

Ekonomi 03.11.2022, 17:56
Abone ol
Son dakika: Özgür Demirtaş'tan dolar itirafı! Bu tarihte rekor kıracak

Açıklamalarıyla gündem olan ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, dolara dair yeni açıklamasıyla yine gündem oldu. 

Demirtaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda dolar endeksinin uzun yıllar sonra yeni bir rekor kıracağını tahmin ettiğini söyledi. 

'2000'Lİ YILLARDAKİ REKORUNU KIRACAK'

ABD'de yaşanan enflasyon sonucunda artırılan faizlerle beraber dolar endeksinin artmaya devam edeceğini iddia eden Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

Tahminimi yazayım: Dolar Endeksi denen endeks 2000’li yıllardaki rekorunu kıracak.

 

DOLAR ENDEKSİ NE DEMEK? 

DXY yani dolar endeksi, doların diğer para birimleri karşısındaki duruşunu ifade eden uluslararası finansal bir değerlendirme endeksidir. ABD doları diğer para birimlerine kıyasla "güç" kazandığında endeks yükselir. Sepette yer alan para birimleri genellikle ABD ticaret ortaklarının para birimlerinden oluşur. Yani dolar endeksi bize Euro, Japon Yen'i, İngiliz Pound'u, Kanada Doları, İsviçre Frangı ve İsveç Kronu'ndan oluşan ve tüm dünyada işlem gören 6 farklı para birimi karşısındaki doların değeri göstermektedir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!