banner2

Son dakika: Otomobil sahiplerine kötü haber! O tarihte rekor zam geliyor

Petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş ve doların 18 bandını aşması ile benzin, motorin ve LPG'ye ardı ardına zamlar gelmişti. Diğer yandan Citi Research'den petrol ile ilgili gündem olacak bir tahmin geldi.

Ekonomi 02.11.2022, 11:40
Abone ol
Son dakika: Otomobil sahiplerine kötü haber! O tarihte rekor zam geliyor

Dünyanın etkisinde olduğu ekonomik kriz, savaş ve pandeminin bıraktığı etkiler ile beraber petrol fiyatları da artış gösterdi. 

Citi Research tarafından yayınlanan raporda, petrol fiyatlarının Aralık ayına girerken yükselmesini beklediklerini ifade ederek, 2022 dördüncü çeyrek ve 2023 ilk çeyrek için petrol fiyat tahminlerini 4-6 hafta önceki beklentilerine göre yukarı yönlü revize etti.

PETROL FİYATLARI YÜKSELECEK 

Brent petrolünde 2022 dördüncü çeyrekte ortalama fiyatın 97 dolar/varil olacağını tahmin eden Citi, 2023 ilk çeyrekte ortalama fiyatın 95 dolar/varil seviyesinde gerçekleşeceğini öngördü.

2023'TE 88'E DÜŞECEK 

2023 dördüncü çeyrekte Brent petrolü için ortalama fiyatın 82 dolar/varil seviyesine kadar gerileyeceğini de tahmin eden Citi, 2023 yılının tamamı için ortalama fiyatı 88 dolar/varil olarak tahmin etti.

Petrol ihraç eden ülkelerin (OPEC+) günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltma kararının ardından Brent petrolde 90 dolar tabanı korundu. Son aylardaki düşüşünü Ekim’de durduran petrol fiyatları Fed faiz kararı sabahına yüzde 1’in üzerinde prim yaparak başladı. Ham petrol karar öncesi 89,63 dolardan, brent petrol ise 95,75 dolardan işlem görüyor.

ENFLASYON ORANLARI TAKİP EDİLECEK

Akaryakıt fiyatları üzerinde etkili olan dolar/TL kuru ise Merkez Bankası’nın faiz indirimine, yükselen enflasyona ve küresel gelişmelere tepkisiz kalmaya devam ediyor. Kur bugün ABD Merkez Bankası Fed ve yarın ise yurt içinde Ekim ayı enflasyonunu takip edecek. Analistler, 18,60’ta yatay seyir izleyen kurun iç ve dış gelişmelere vereceği tepkinin önemli olduğunun altını çizerek, kurda 18,70’lere doğru atak yaşanması halinde petroldeki yükselişle beraber akaryakıt fiyatlarına yeni zamların gelebileceğini ifade ediyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!