banner2

Son dakika: Otomobil alacaklar için son günler! Uzman isim piyasanın hareketleneceği tarihi duyurdu

İkinci el otomobil piyasasında durgunluk devam ediyor. Satışların bir önceki yıla göre yüzde 8 düşüş kaydettiğini belirten uzmanlar, piyasanın hareketleneceği tarih için kritik açıklamalarda bulundular.

Ekonomi 27.10.2022, 16:46
Abone ol
Son dakika: Otomobil alacaklar için son günler! Uzman isim piyasanın hareketleneceği tarihi duyurdu

İkinci el otomobil piyasasında alışveriş durgunluğu devam ediyor. Geçen yola göre ikinci el otomobil satışlarında yüzde 8 oranında düşüş yaşandı. 

Galericiler, bu durgunluğun sene sonunda biteceğini belirterek 2023 yılının hareketli başlayacağını belirtti. 

İHA'nın haberine göre galerici Yavuz Çiftçi, "İnsanlar şu anda 2023 model yeni çıkacak otomobilleri bekliyor. Bu da piyasanın durgun geçmesine sebep oluyor fakat 2023'e yaklaşırken piyasanın tekrardan hareketleneceğini ve canlanacağını düşünüyoruz" diye konuştu. 

SATIŞLAR YÜZDE 8 ORANINDA DÜŞTÜ 

Durgunluğun devam ettiğini belirten Çiftçi şöyle konuştu: 

İkinci el piyasasında geçen seneye göre satış rakamları yüzde 8 düştü. Geçen seneye göre daha durgun bir dönem yaşıyoruz. Bunun sebeplerine bakacak olursak otomobil fiyatları hızlı bir artış gösterdi. Bu artış insanları ihtiyaçtan çok otomobilleri bir yatırım aracı olarak görmelerine neden oldu. Sonrasında devletin yaptığı tedbirler bu yükselmenin önüne geçti. Dönemsel olarak bu aylar genellikle otomotiv piyasasını etkiler. Baktığımızda senenin sonuna geliyoruz, çocuklar okula dönüyor, aileler çocuklarla ilgileniyor. Bu durum ikinci el otomobil piyasasını etkiliyor. Bankaların kredi faizleri ve akaryakıt fiyatlarının yukarıda olması da ayrı bir etken.

'PİYASA SENE SONU HAREKETLENECEK'

Diğer yandan piyasanın sene sonunda doğru hareketleneceğini belirten Çiftçi şu ifadelere yer verdi: 

Senenin sonuna doğru yaklaşırken, insanlar araba değiştireceği zaman yeni model bir araba almak istiyor. Yeni yıla 2 ay kalmışken şu an araba alıp yaştan 1 yıl zarar görmek istemiyorlar. Bunu bekleyen bir kısım var. Bu da hem ikinci eli hem de sıfır araç piyasasını durağan tutuyor. Yani 2023 model arabaları bekleyen bir kısım var. Senenin sonuna doğru piyasa tekrardan hareketlenir. Fiyatlara baktığımızda, yüzde 10-15 civarında geri gelme söz konusu. İnsanlar bu yüzde 10-15'lik geri gelmeyi göze aldıkları zaman bir şekilde ticaret dönüyor. Piyasa aslında hiçbir zaman durmaz, sadece rakamlar güncellenir, kaldığı yerden devam eder. İnsanlar yeni rakamlara kendilerini alıştıramadıkları zaman bir durağanlık hareketsizlik başlıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!