Son dakika: Milyonlara doğalgaz müjdesi!

Doğalgaz abonelerini yakından ilgilendiren karar duyuruldu. Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz depolama tesisi, 1 milyar 200 milyon metreküp kapasitesi ile yüzde yüz dolu şekilde kışa hazır. Tesiste depolanan gaz her biri Eyfel Kulesi yüksekliğinde olan suni mağaralardan talep durumunda doğalgaz iletim sistemine veriliyor.

Ekonomi 29.07.2022, 11:52
Son dakika: Milyonlara doğalgaz müjdesi!

Türkiye doğalgazında heyecanlandıran gelişme yaşandı. Avrupa doğalgaz krizi ile baş etmeye çalışırken Türkiye doğalgaz depolarını tamamen doldurdu. 

12 ADET SUNİ MAĞARADA SAKLANACAK 

Tuz Gölü’nün 40 kilometre güneyinde yer alan Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi, 1 milyar 200 milyon metreküp kapasitesinin yüzde yüzünü doldurarak kış için hazır hale getirildi. Yerin bir kilometre altında, her biri Eyfel Kulesi yüksekliğinde olan 12 adet suni mağarada (caverna) depolanan doğal gaz, talep olması halinde doğal gaz iletim sistemine verilecek.

DOĞALGAZ KAPASİTESİ İKİ KATINA ÇIKIYOR 

Söz konusu tesiste, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in duyurduğu genişletme çalışmaları ise devam ediyor.

İki yıl içinde tamamlanması planlanan genişletme çalışmaları kapsamında tesisin depolama kapasitesi 1,2 milyar metreküpten 5,4 milyar metreküpe çıkacak. Günlük geri üretim kapasitesi 40 milyon metreküpten 80 milyon metreküpe çıkacak olan tesiste, içine 10 bin tırın sığdığı suni mağaralara da 40 tane daha eklenecek. Bu yıl içinde genişletme çalışmaları tamamlanacak Silivri Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi’nin 4,6 milyar metreküplük kapasitesi de eklendiğinde Türkiye’nin toplam doğal gaz depolama kapasitesi 10 milyar metreküpe ulaşacak.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!