banner2

Son dakika: Merkez Bankası 'tarihsel olarak en iyi seviyede' diyerek duyurdu! 'Liralaşma adımı güçleniyor'

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamada, 'Güçlenen hanehalkı ve reel sektör bilançolarının da desteği sayesinde, bankacılık başta olmak üzere finansal kesimin aktif kalitesi de tarihsel olarak en iyi seviyesindedir' sözlerine yer verdi.

Ekonomi 25.11.2022, 11:44 25.11.2022, 12:26
Abone ol
Son dakika: Merkez Bankası 'tarihsel olarak en iyi seviyede' diyerek duyurdu! 'Liralaşma adımı güçleniyor'

Merkez Bankası 2022'nin 2. Finansal İstikrar Raporunu yayınladı. Yayınlanan raporun önsözünde Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, alınan önlem ve tedbirler ile TL fonlama ve varlık talebinin arttığını belirtti. 

Kavcıoğlu açıklamasında, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarının sürdürülebilir bir çerçevede sağlanması amacı ile hem aktif hem de pasif tüm kalemleriyle liralaşmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. 

Kavcıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) olarak finansal istikrara ilişkin tüm gelişmeleri yakından takip etmekte ve incelemekte olduğunuz Finansal İstikrar Raporu ile bu gelişmeleri özetleyerek kamuoyu ile paylaşmaktayız.

'FİNANSAL KESİMİN KALİTESİ TARİHSEL OLARAK EN İYİ SEVİYEDE'

Son dönemde almış olduğumuz tedbirler firma ve hanehalkı bilanço dengelerini güçlendirirken, Türk lirası cinsinden varlık ve fonlama talebini artırmıştır. Sermaye piyasalarına katılım yaygınlaşırken, finansal sistemde bankacılık sektörünün yükü hafiflemekte ve finansal derinleşme sayesinde sermaye araçlarının tabana yayılması desteklenmektedir. Güçlenen hanehalkı ve reel sektör bilançolarının da desteği sayesinde, bankacılık başta olmak üzere finansal kesimin aktif kalitesi de tarihsel olarak en iyi seviyesindedir.

POZİTİF SONUÇLAR LİRALAŞMA ADIMLARI SAYESİNDE OLDU 

Tüm bu gelişmeler, sistemdeki temel risk unsurlarından olan ve kalıcı fiyat istikrarını yakalamamızın önündeki engellerin başında gelen para ikamesini azaltarak Türk lirasını sistemin asli unsuru yapmayı amaçlayan liralaşma adımlarımız neticesindedir. Hem iç hem de dış dengeleri gözeterek yürüttüğümüz bu süreç, belli bir olgunluğa ulaşmış ve ilk neticelerini vermeye başlamıştır. Bu adımların kamuoyu tarafından takibi ve daha iyi anlaşılması açısından da raporumuz önem arz etmektedir. Raporumuzda liralaşma uygulamaları ve etkilerine ilişkin değerlendirmelerimizi de aktarmaktayız. 

'OLUMLU GÖRÜNÜM GİDEREK ARTACAK'

TCMB fiyat istikrarının sürdürülebilir bir çerçevede sağlanması amacıyla finansal sistemin hem aktif hem de pasif tüm kalemleri ile kalıcı şekilde liralaşmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda geliştirdiği politikalar kredi büyümesi, kredi kompozisyonu ve finansal sistemin fonlama yapısını finansal istikrar ve kalıcı fiyat istikrarı ile daha uyumlu hale getirmektedir. KOBİ, ihracat ve yatırım kredilerinin büyümesi ve payı diğer nitelikteki kredilerden olumlu yönde ayrışmaktadır. Ayrıca, mevduat dağılımında Türk lirası güçlenirken, finansal sistemin yurt dışı fonlamaya bağımlılığı azalmaktadır. Bankacılık sektörünün, likidite, kârlılık ve sermaye yeterliliği göstergelerindeki olumlu görünüm de güçlenerek devam etmektedir.

'EKONOMİMİZ RİSKLERE KARŞI DAHA KORUNAKLI HALE GELDİ'

Tüm bu gelişmeler, ekonomimizi ve finansal sektörü olası risklere karşı daha korunaklı hale getirirken, alınan tedbirlerin kararlılıkla uygulanmasının önemini vurgulamaktadır. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun politika çerçevesi ve aktarım mekanizması sağlıklı bir şekilde oluşacaktır.

Bu çerçevede, finansal istikrara ilişkin güncel durum ve görünüm konusunda değerlendirmelerimize yer verdiğimiz Finansal İstikrar Raporumuzun 35’inci sayısının tüm paydaşlarımız için faydalı olmasını ümit ederim.

YABANCI PARA BİRİMLERİNE TALEP AZALDI

Diğer yandan raporda KKM sonrası yabancı para tercihinin azaldığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: 

KKM uygulaması sonrasında hanehalkının YP mevduat tercihi azalmaya devam etmektedir. Bu Rapor döneminde, hanehalkı TL mevduat bakiyesi belirgin şekilde artmaya devam etmiştir Hanehalkının, tasarruflarını YP mevduatından KKM’ye yöneltmelerinin bu gelişmede önemli rol oynadığı değerlendirilmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerinde sağlanacak iyileşme ile hanehalkı portföy tercihlerinin TL mevduat yönünde güçlenerek devam etmesi ve hanehalkı varlıklarında liralaşmanın kuvvetlenmesi öngörülmektedir. Hanehalkının dolarizasyon oranındaki gerileme korunurken, yurtiçi  yerleşik gerçek kişilerde mevduat dolarizasyon oranı yüzde 54,9’a kadar gerilemiştir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!