Son dakika: Merkez Bankası'nın yeni müdahalesi ortaya çıktı! Reuters'tan ortalığı karıştıran Türkiye haberi

Reuters anketine katılan vatandaşların enflasyon beklentisi 2023 sonunda yüzde 15'lere düşeceğini öngörüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'de enflasyon oranının tek hanelere ineceğini savunmuştu.

Ekonomi 17.01.2022, 15:41
Son dakika: Merkez Bankası'nın yeni müdahalesi ortaya çıktı! Reuters'tan ortalığı karıştıran Türkiye haberi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dört ay üst üste faiz indirimine giderek haftalık repo faizini toplamda 500 baz puan indirerek yüzde 14 seviyesine düşürmüştü. 

Faiz indirimleri, TL’nin dolar karşısındaki düşüşünü artırarak yüzde 44 değer kaybetmesine yol açmış ve enflasyonun da 2021’i yüzde 36 seviyesine yükselerek tamamlanmıştı.

REUTERS'İN TAHMİNİ ORTAYA ÇIKTI

Reuters’ın toplam 43 katılımcı ile 10-14 Ocak tarihlerinde düzenlediği anketteki medyan (ortanca) tahmine göre enflasyonun yılın ilk çeyreğini yüzde 40 seviyesinde kapaması beklenirken, ikinci çeyrekte bu seviye yüzde 39’a düşüyor.

Bu tahminler daha önceki anketteki birinci çeyrek tahmini olan yüzde 17 ve ikinci çeyrek tahmini olan yüzde 15,5’in hayli üstünde bulunuyor.

TÜFE’nin yıl sonuna kadar yüzde 26,8 seviyesine inmesi beklenirken, tahminler yüzde 17 ve yüzde 46 arasında geniş bir bantta yer alıyor.

YÜZDE 14 SEVİYELERİNE DÜŞECEK

 Anketteki medyan tahmine göre MB’nin haftalık repo faizinin 2023’ün ikinci çeyrek sonuna kadar yüzde 14 seviyesinde sabit kalması beklenirken, üçüncü çeyrekte yüzde 17 seviyesine yükselmesi ve yılı yüzde 15,5’le kapatması bekleniyor.

2022’nin üçüncü çeyreğine kadar en düşük politika faizi tahmini yüzde 14 seviyesinde bulunuyor. Bundan sonra bazı ekonomistler daha fazla indirim beklerken diğerleri yıl sonuna kadar yüzde 25’e kadar yükselebileceğini tahmin ediyor.

Çok yüksek seviyelere ulaşan enflasyona ve ekonomistler ve muhalefetten gelen eleştirilere rağmen Erdoğan, hızlı faiz indirimlerini talep ederek büyüme, istihdam ve ithalatı desteklemek istiyor.

EKONOMİK PROGRAMLAR BU SORUNU İYİLEŞTİRECEK

Yetkililer, son aylarda Türkiye’nin en büyük ekonomik sorunun cari açık olduğunu ifade ederken yeni ekonomik programının bu sorunu iyileştireceği görüşünde.

Ancak ekonomistler cari açığın 2021 ve 2022 yıllarında gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 2,2’si civarında seyretmesini, 2023’teyse yüzde 2,3 seviyesinde şekillenmesini bekleniyor. Büyüme hızında beklentiyse 2022 yılında yüzde 3,5’e gerilemesi, 2023’teyse yüzde 4 olması. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!