banner2

Son dakika: Merkez Bankası'nın faiz oranı belli oldu! Dünya devi resmen açıkladı

ABD’li dünyaca ünlü banka JP Morgan, merkez bankasının politika faizini kaç yapacağını duyurdu.

Ekonomi 10.04.2022, 13:19
Abone ol
Son dakika: Merkez Bankası'nın faiz oranı belli oldu! Dünya devi resmen açıkladı

Dünyaca ünlü ABD bankası JP Morgan "Gelişmekte Olan Piyasalarda Görünüm ve Strateji" adlı raporunda Türkiye'ye yönelik tahminlerini paylaştı.

Raporda düşük büyüme, yüksek enflasyon, Rusya- Ukrayna savaşı ve FED’den önden yüklemeli sıkılaştırma döngüsü gibi faktörlerin gelişmekte olan ülkeler için zorlayıcı olduğu, gelişen ülke varlıklarının temel göstergeler, ülkelerin emtiaya olan bağımlılığı ve politika tepkileri gibi konulardaki farklılıklarıyla ayrışacağı belirtildi.

Türkiye'ye yönelik değerlendirmesinde kurum, politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 14'te kalmasını beklediğini, 2023'ün ilk çeyreği için faiz beklentisinin ise yüzde 18 olduğunu belirtti.

Ortodoks olmayan politikalar ve yüksek küresel emtia fiyatlarının enflasyonda sert yükselişe neden olduğu, TCMB'nin yüksek enflasyona karşı yanıt vermesini beklemediklerini ve asıl riskin yerel yatırımcı güveni olduğunu bildirdi.

Yıllık enflasyonun yüzde 61'e ulaştığı ve ekonomide ciddi problem yarattığı belirtilen raporda "enflasyondaki yükselişi tetikleyen birçok faktör var: kur geçişkenliği, küresel emtia fiyatlarındaki yükseliş, kötü hava koşulları, güçlü iç talep, gevşek para politikası, ortodoks olmayan politika kararları, zayıf para birimi bunlardan birkaçı. Bu faktörlerden birkaçı gelecek aylarda ivme kaybedecek.

Ancak küresel emtia fiyatları yüksek seyrini korutabilir ve tedarik zincirinde sıkıntılar devam edebilir. Enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 65 civarında seyretmesini bekliyoruz." değerlendirmesi yapıldı.

TCMB POLİTİKA FAİZİNİ SABİT TUTACAK

Merkez Bankası'nın yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 14'te tutacağı tahmin edilen raporda "Ortodoks politikalar uygulanana kadar enflasyon küresel standartların üzerinde seyredebilir, TL'deki yerel ve küresel risk iştahına bağlı kırılganlık da devam edebilir" ifadesi yer aldı.

Raporda 2022'de cari işlemler açığının 30.4 milyar dolara yükselebileceği belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!