Son dakika: Merkez Bankası'ndan doları olanlara talimat! 'Dövizlerinizi satın' 

Dolar, 20 Aralık'ta KKM'nin açıklanmasının ardından rekor düşüş yaşamıştı. Dolar, o günden sonra ilk kez 16 TL'nin üzerine çıktı ve ekonomik manipülasyon peşinde olan muhalif görünümlü yayın organları TCMB'nin firmalara 'döviz satın' ricasında bulunduğunu öne sürdü.

Ekonomi 31.05.2022, 17:11 31.05.2022, 17:14
Abone ol
Son dakika: Merkez Bankası'ndan doları olanlara talimat! 'Dövizlerinizi satın' 

Türkiye'de ekonomik darbe peşinde olan odaklar TCMB'nin doları kontrol altında tutabilmek için piyasada döviz satışı yaptığı şeklinde aklın izahın olmadığı bir iddia ortaya attı.

Yaptığı Türkiye karşıtı yayınlarla bilinen Birgün'de ise Merkez Bankası’nın firmalardan döviz satmasını talep ettiği iddia edildi.

Söz konusu iddiaya göre hafta başında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu adına başkan yardımcıları tarafından büyük firmalarla yapılan telefon görüşmesinde döviz satışlarının yapılması rica ediliyor.

Yine aynı gazetenin kanıtsız haberine göre, TCMB yetkilileri tarafından aranılan firmaya bir iletişim numarası bırakılarak gerçekleştirilen döviz satışı miktarının firma adı ile birlikte bildirilmesi talep ediliyor.

Döviz satışı "ricası" için aranan bir firma TCMB’den gelen telefonun ardından 100 bin dolarlık satış gerçekleştirildiğini açıkladı. Firma yetkilisi TCMB yetkilileri tarafından “Bilgi verirseniz memnun oluruz” denildiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!