Son dakika: Merkez Bankası faiz artıracak! İslam Memiş ilk kez itiraf etti! 'Şahap Kavcıoğlu...'

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yarın açıklanacak Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Memiş, Merkez Bankası'nın ters köşe yapacağını iddia etti.

Ekonomi 22.06.2022, 12:32
Son dakika: Merkez Bankası faiz artıracak! İslam Memiş ilk kez itiraf etti! 'Şahap Kavcıoğlu...'

Altın ve dolar tahminleriyle gündemde yerini koruyan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Merkez Bankası'nın yarın saat 14.00'da açıklanacak faiz kararı öncesi dikkat çeken yorumlarda bulundu. 

İslam Memiş Merkez Bankası'nın faiz artışına gideceğini iddia etti. 

FED'in faiz artırımından sonra piyasalardaki beklentisi hakkında yorumda bulunan Memiş, "Benim kanaatim Merkez Bankası'nın politika faizinde bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Bir sürpriz yapar ya da aşağıya doğru faiz indirimine giderse karşımıza yeni kur atakları çıkar. Pas geçmesi halinde dolar için aşağıda 17.10 lira seviyesi var." ifadelerine yer verdi. 

Memiş, faiz artırımına gidebileceğini belirten Memiş şu ifadeleri kaydetti: 

Son 6 aydır Merkez Bankası'nın piyasalar üzerinde çok da fonksiyonel etkisinin olmadığını gözlemliyoruz. Yıl sonuna kadar muhtemelen faiz artırma olasılığı güçlü.

Her ne kadar sert bir dille bırakın faiz artırmayı faiz indirmeye yönelik sözler söylense de 2022 yılı sonuyla ilgili öngörüm mutlaka bir faiz artırımı bekliyorum. Kesin cümleler gelse de daha önceki yıllarda bu söylemlerin yerini faiz artırımlarına bıraktığını gösteriyor. Dışsal etkenlere karşı yapılacak çok bir şey yok.

Ülkenin risk primi yükselmiş, enflasyon zirve noktasına yaklaşmışken, dolar kuru yine ciddi anlamda yükseliş trendine girmişken, FED yıl sonuna kadar faiz artırımlarına devam ettirecekken haliyle de doların uluslararası piyasalardaki artışıyla da birlikte TCMB'nin mutlaka faiz artırma olasılığının yükseldiğini düşünüyorum.

KAVCIOĞLU FAİZ İNDİRİMİ DE YAPABİLİR

Şöyle bir gerçek de var TCMB, 50 ya da 100 baz puan faiz indirimi için alanı olduğunu düşünüyor. Bu siyasi hamleden sonra en azından söz yerine getirmiş olurum diye. Bu şimdi diye enflasyon düşüş eğilimine girince TCMB önümüzdeki 2 ay içinde 50 ya da 100 baz puan faiz indirimi yapabilir diye düşünüyorum.

FAİZ ARTIRIMI DA GELEBİLİR 

Dolarda da düzeltme gerekiyor. Hem doların uluslararası piyasalardaki değer kaybı hem enflasyon rakamlarının düşmesi halinde TCMB son bir kez bir faiz indirimi hakkı olduğunu düşünüyor. Seçim sürecinde Türkiye, belki yıl sonunda erken seçim kararı da alınabilir. Haliyle de yüksek kurda devam etmek istemeyebilir hükümet. 2022 yılıyla faiz artırma öngörümü ve tahminimi sürdürmeye devam ediyorum."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!