Son dakika: Merkez Bankası faiz açıklaması sonrası dolar uçtu altın çakıldı! Ekonomistler açıkladı: Faiz kararı sonrası dolat ve ve altın kaç olur?

Piyasalarda merkez bankalarının faiz kararı fiyatlanırken altın ve dolar/TL kuru için beklentileri araştıran vatandaşlara Beykent Üniversitesi’nden Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel’den değerlendirme geldi. Faiz kararı sonrası dolat ve ve altın kaç olur? İşte ayrıntılar...

Ekonomi 21.07.2022, 11:28 21.07.2022, 11:33
Abone ol
Son dakika: Merkez Bankası faiz açıklaması sonrası dolar uçtu altın çakıldı! Ekonomistler açıkladı: Faiz kararı sonrası dolat ve ve altın kaç olur?

Temmuz ayı başından bu yana yukarı yönlü bir eğilim sergileyen dolar/TL dün itibariyle 17,60 seviyesinin de üzerini test etmeye başladı. 17,63’ü gören kur bugün saat 09.35 itibariyle 17,60’tan değerleniyor. Aynı dakikalarda euro/TL kuru 18,01 seviyelerinde bulunuyor. 1700 doların altındaki hareketini devam ettiren ons altın 1689 dolardan işlem görürken, gram altın ise kurdaki yükselişe rağmen 957 liradan alıcı ile buluşuyor. Peki, Faiz kararı sonrası dolat ve ve altın kaç olur? İşte detaylar...

GRAM ALTINDA BÜYÜK BİR DÜŞÜŞ BEKLENMİYOR

Volkan Öngel konu ile alakalı şu açıklamaları yaptı;

“Küresel piyasalarda özellikle Fed’in uygulamakta olduğu sıkılaştırıcı para politikası ve buna bağlı olarak yükselttiği faiz oranlarının etkileri çok daha fazla hissedilmeye başlanmış durumda. Özellikle küresel enflasyon rakamlarının da sıkılaştırıcı para politikasına rağmen devam etmesiyle birlikte piyasalarda yoğun bir resesyon beklentisi oluşmaya başladı. Haziran ayında 1030 liraya yükselen gram altın fiyatlarında ons altının 11 ayın dip seviyesinin görülmesiyle gerileme yaşandı. Gram altında önümüzdeki günlerde seyri yine önemli merkez bankalarının faiz kararları ve büyük ülke ekonomilerinden gelecek haberlere bağlı gözükmekte. Covid pandemisi ve yarattığı ekonomik darboğazlara benzer bir senaryonun tekrar gündeme gelmemesi durumda kısa vade de gram altın fiyatlarında büyük orada bir düşüşün olması muhtemel gözükmemekte.”

FOREKS ANKETİ

ForeksHaber anketine katılan 16 ekonomistin 15'i faizin değiştirilmeyeceğini öngörürken, 1'i ise yüzde 13,00 seviyesine indirileceği tahmininde bulundu. 2022 yıl sonuna ilişkin 8 ekonomist görüş belirtti ve medyan tahmin yüzde 14,00 oldu. Ekonomistlerin 7'si yıl sonu için faizi yüzde 14,00 olarak öngörürken, 1'i faizin yüzde 24'e yükseltileceğini beklentisini dile getirdi. Geçen ayki ankette 2022 sonu faiz beklentisi yüzde 14,00 seviyesinde bulunurken, tahminlerin tamamı yüzde 14,00 seviyesinde oluşmuştu.

Merkez Bankası faiz kararını bugün ECB’nin hemen öncesinde saat 14.00’te açıklayacak. Piyasada yer alan 3 ankette de Para Politikası Kurulu'nun (PPK) bu ayki toplantısına ilişkin beklenti, haftalık repo faizinin yüzde 14,00 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde oluştu.

AA ANKETİ

AA Finans'ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi sonuçlarına göre, ankete katılan 11 ekonomistin tamamı politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını öngörüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!