Son dakika: Memur, memur emeklisi ve SSK emeklilerine dev zam yolda

TÜİK nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından memur, memur emeklisi ve SSK emeklileri için şimdiden zam imkanı doğdu. Peki Memur ve emekliler ne kadar zam alacak? İşte haberin tüm detayları...

Ekonomi 05.05.2022, 10:38 05.05.2022, 12:16
Abone ol
Son dakika: Memur, memur emeklisi ve SSK emeklilerine dev zam yolda

TÜİK nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyatları (TÜFE) nisanda yüzde 7,25 arttı, yıllık bazda yüzde 69,97'ye yükseldi. Üretici fiyatları (ÜFE) ise nisan ayında yüzde 7,67 artarken, yıllık bazda yüzde 121,82 olarak gerçekleşti.

ZAM İMKANI DOĞDU

Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur, memur emeklisi ve SSK emeklileri için 'zam' kapısı açıldı. Memur ve memur emeklileri maaşlarını yılda iki defa zamlı alıyor. Zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor ve geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş zammına yansıyor.

MAYIS VE HAZİRAN SONRASI ZAM FARKI NETLEŞECEK

Memur ve memur emeklisi temmuzda yüzde 7 toplu sözleşme zammı alacak. Dört aylık enflasyon baz alındığında memur ve memur emeklileri için şimdiden yüzde 24,71'lik enflasyon farkı imkanı doğdu. Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon verisiyle zam farkında son rakam netleşecek.

SSK EMEKLİSİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Öte yandan SSK emeklileri de 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Dört ayın sonundan bu rakam şimdiden yüzde 31,71'i buldu. Emeklilerin alacağı zam oranı temmuz ayında netleşecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!