banner2

Son dakika! Kur korumalı TL mevduat için ilk ödemeler yapıldı

Son dakika gelişmesine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur korumalı mevduat hesabı uygulamasında ilk ödemelerin yapılmaya başlandığını açıkladı.

Ekonomi 23.03.2022, 14:06 23.03.2022, 16:01
Abone ol
Son dakika! Kur korumalı TL mevduat için ilk ödemeler yapıldı

Son dakika! Kur Korumalı Mevduat uygulaması meyvelerini vermeye başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur korumalı mevduat hesabı ödemelerinin başladığını duyurdu.

591 MİLYAR TL'YE ULAŞTI

Kur Korumalı Mevduat uygulamasının aralık ayında duyurulması ile Türk lirasında öngörülebilirlik sağlanırken, 17 Mart itibarıyla yabancı para mevduatlar 21 milyar dolar azaldı, Türk lirası mevduatlar ise 591 milyar lira arttı. Kur korumalı mevduat başladığından bu yana döviz mevzuatının toplam içindeki payı 10 puandan fazla azaldı.

PİYASALARDAKİ OYNAKLIK SINIRLI KALDI

KKM uygulaması öncesi dönemde 80 baz puan seviyelerine kadar yükselen 1 ay vadeli ima edilen kur oynaklığı, uygulama sonrası dönemde 18 baz puana kadar geriledi. Rusya-Ukrayna savaşı ile söz konusu gösterge bir miktar yükselse de uygulama öncesi düzeyin gerisinde kalmaya devam etti.

MEVDUAT DOLARİZASYONU YÜZDE 60'IN ALTIAN GERİLEDİ 

Finansal istikrarın tesis edilmesine de önemli katkı sunan KKM uygulamasıyla liralaşma eğilimi desteklendi. Bu kapsamda para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğine zarar veren ve dezenflasyon maliyetini yükselten mevduat dolarizasyonunda düşüş kaydedildi. Geçen yılın aralık ayında yüzde 70'in üzerini gören mevduat dolarizasyonu, KKM uygulaması neticesinde mart ayında yüzde 60'ın altına geriledi.

SWAP İŞLEMLERİ 40 MİLYAR DOLAR GERİLEDİ

Öte yandan KKM uygulaması ile TL mevduatlarda yaşanan 591 milyar liralık artış, liralaşmayı destekledi. Gelinen noktada 2021 sonuna göre TL tasarruf mevduatları yüzde 20, ticari mevduatlar yüzde 55'e yakın artış kaydetti.

TCMB ile yapılan swap işlemlerinin de azaldığı görülürken, daha önce 48 milyar dolar seviyelerinde bulunan TCMB taraflı swap işlemleri, KKM uygulaması sonrasında 40 milyar dolara geriledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!