banner2

Son dakika: Kredi kartı borcu olan vatandaşlara müjdeli haber! 1 Temmuz 2023'te...

Kredi kartı borcu olan milyonlarca vatandaşa müjdeli haber Türkiye Bankalar Birliği'nden geldi. Yapılan açıklamada 1 ekimden önce vadesi olan borçların tarihlerinin 1 Temmuz 2023 olarak güncellendiği bildirildi. Konuyla alakalı resmi duyuru yayınlandı.

Ekonomi 24.11.2022, 15:53
Abone ol
Son dakika: Kredi kartı borcu olan vatandaşlara müjdeli haber! 1 Temmuz 2023'te...

Kredi kartı ve kredi borcu olan vatandaşlara müjdeli haber Türkiye Bankalar Birliği'nden geldi. Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan açıklamada, borçları olan vatandaşlara borçlarını ödemeleri için kolaylık sağlanacağı bildirildi. 

Gelen bilgilere göre,  1 Ekim 2022 tarihi öncesinde anapara ya da taksit ödemesi bulunan borçların 1 Temmuz 2023 tarihine kadar tamamının ödenmesi ya da borcun yapılandırılması durumunda Risk Merkezi'ndeki kayıtların gerek kamu bankaları, gerek özel banka kuruluşları gerekse finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacağı duyuruldu.

BORÇLAR ERTELENDİ

Konuyla alakalı Resmi Gazete'de şu ifadelere yer verildi: 

22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 4- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 1/10/2022 tarihinden önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrî nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 5411 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 1/7/2023 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz.

Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!