Son dakika: Konut faiz müjdesinin ardından Borsa İstanbul'da en çok o şirket kazandırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konut faiz müjdesini açıklamasının ardından BIST 100 endeksi yeni güne yüzde 0,70 yükselişle başladı. Erdoğan'ın ekonomiye dair konuşması piyasada olumlu karşılandı.

Ekonomi 10.05.2022, 10:13
Son dakika: Konut faiz müjdesinin ardından Borsa İstanbul'da en çok o şirket kazandırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk defa ev alacaklar için konut faizinin 0,99'a indirildiğini açıklamasının ardından finansal piyasalar hareketlilik kazandı. Olumlu havayı fiyatlayan Borsa İstanbul yeni güne 2.483.08 puandan başladı.

GAYRİMENKUL ŞİRKETLERİ KAZANDIRDI

Bankacılık endeksi yüzde 0,42 ve holding endeksi yüzde 0,85 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,26'yla gayrimenkul yatırım ortaklığı, en çok kaybettiren yüzde 1,94'le inşaat oldu.

BIST 100 endeksi, dün küresel piyasalardan pozitif ayrıştı ve günü yüzde 0,28 değer kazancıyla 2.465,71 puandan tamamladı.

JEOPOLİTİK RİSKLER ÖNEM ARZ EDİYOR

Analistler, jeopolitik riskler ve Çin'de yeni tip koronavirüs salgını tedbirlerinin devam etmesinin küresel ekonomik büyümeye zarar vereceği endişelerinin arttığını, bu durumun pay piyasalarında satışların derinleşmesine neden olduğunu söyledi.

Artan enflasyonist baskılar karşısında merkez bankalarının daha şahin politika adımları atmak zorunda kalacağı endişelerinin de risk iştahının azalmasında etkili olduğunu aktaran analistler, bugün ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankaları yetkililerinin açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini kaydetti.

Analistler veri gündeminde ise yurt içinde iş gücü istatistikleri, Almanya'da ZEW endekslerinin öne çıktığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.420 puanın destek, 2.520 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!