banner2

Son dakika: Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! 150 bin sosyal konut projesinde peşinat ve taksit sayısı belli oldu

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği 81 ilde 150 bin sosyal konut projesiyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Dar gelirli vatandaşlara nefes aldıracak projede peşinat ve taksit sayısı belli oldu

Ekonomi 05.08.2022, 11:33 05.08.2022, 12:11
Abone ol
Son dakika: Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! 150 bin sosyal konut projesinde peşinat ve taksit sayısı belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada dar gelirli vatandaşlar için hayata geçecek sosyal konut projesinden bahsetmişti.

KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLUNACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 175 bin vatandaşımızı ev sahibi yaptık. Ekonomik, güvenli konut üretiminde dünyada eşi benzeri bulunmayan bir başarı ortaya koyduk. 100 bin sosyal konut için çıktığımız çağrıya 10 katı talep aldık. İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımız için hayata geçeceği proje hayata geçmek üzere. Vatandaşımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız. İnşaat sektörünü canlandırıp, insanımızın erişebilir şartlarda ev sahibi olmasını sağlayacağız. Bu proje kiraların düşmesini de sağlayacak. Şehit yakınları ve gazilerimize özel bir kontenjan ayıracağız. Yeni evlenecek gençlerimiz de kota sahibi olacak. Önümüzdeki günlerde detaylarını duyuracağız." ifadelerini kullanmıştı.

240 AY VADE YAPILACAK

Dar gelirli vatandaşlar, uygun taksitlerle ev sahibi olacak. Kuraya katıldıktan sonra ev almaya hak kazanan vatandaşlar, 20 yıla varan vade seçenekleriyle kira öder gibi ev taksiti ödeyecek. Evler için belirlenmesi beklenen peşinat tutarı ise evin fiyatının yüzde 10'u civarında olacak. 2+1 ve 3+1 şeklinde tasarlanması beklenen dairelerin fiyatları ise henüz netlik kazanmadı.

MAALİYET DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK

Vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olacağı projede konutlar asgari ücretli ailelerin erişebileceği fiyat ve koşullarda inşa edilecek. Artan inşaat maliyetleri ve arsa sorunu konusunda, tüm gerekli sübvansiyonları devlet karşılayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!