Son dakika: İstanbul Fırıncılar Odası ekmeğin gerçek fiyatını açıkladı

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, İstanbul'da en son ve geçerli olan tarifeye göre 210 gram ekmeğin 3 TL, 1 kilo ekmeğin ise 14,28 TL olduğunu bildirdi.

Ekonomi 21.06.2022, 18:17
Son dakika: İstanbul Fırıncılar Odası ekmeğin gerçek fiyatını açıkladı

İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'daki ekmek tarifesine ilişkin gerçeği yansıtmayan bilgilere karşı kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu doğduğunu belirtti.

EKMEĞİN GERÇEK FİYATINI AÇIKLADILAR  

İstanbul'da en son ekmek tarifesinin 11 Mart 2022'de belirlendiğini ve yeni bir tarifeye henüz onay verilmediği aktaran Çetin şu ifadelere yer verdi: 

İstanbul'da en son ve geçerli olan tarife 11 Mart 2022 tarihinde, 210 gram ekmek 3 TL, 1.000 gramı 14,28 TL olacak şekilde belirlenmiştir. O tarihten bugüne kadar ilimizde tarife değişikliğine yönelik yeni bir karar alınmamış ve kamuoyunda bahsi geçen fiyatlarda bir tarifeye onay verilmemiştir. 210 gram ekmeğin 4 TL olması yönündeki talebimiz de Ekmek Fiyatlarına İlişkin Azami Fiyat Tarifesini Belirleme Komisyonu'nca uygun bulunmuş, tarifenin geçerli olması için ilgili kurumlar tarafından onay beklenmektedir. 

İDDİALER GERÇEK DEĞİL 

Diğer yandan İstanbul Ticaret Odası tarafında yapılan açıklamada, ekmek fiyatının 5 TL olacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

İTO tarafından yapılan açıklamada, "Azami Ekmek Fiyat Tarifesi'nin güncellenmesi için Ticaret Bakanlığımıza başvuru yapılmıştır. Bu başvuru süreci sonuçlanana kadar, İstanbul'da 210 gram ekmeğin fiyatı 3 TL'dir. Bunun dışında 'ekmeğe zam' haberlerine itibar edilmemesini önemle rica ederiz" ifadesini kullanıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!