banner2

Son dakika: İstanbul'da taksi müjdesi! UKOME kararını verdi: 2600 dolmuş...

Son dakika haberleri... İstanbulluları yakından ilgilendiren 'taksi' meselesiyle ilgili UKOME'den dikkat çeken bir karar geldi. Buna göre 2 bin 125 minibüs ve dolmuş taksiye dönüştürülecek.

Ekonomi 30.11.2022, 17:45 30.11.2022, 17:45
Abone ol
Son dakika: İstanbul'da taksi müjdesi! UKOME kararını verdi: 2600 dolmuş...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma ve Koordinasyon Merkesi (UKOME) kasım ayı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda alınan karar göre 2600 minibüs ve dolmuşun taksiye dönüşümü kabu edildi.

2600 TAKSİ GELİYOR

İBB'nin UKOME Kasım ayı toplantısı bugün saat 15.00'da gerçekleştirildi. Toplantıda ihtiyaç fazlası minibüs ve taksi dolmuşların taksiye dönüştürülmesi, e-skuterlerin hız limitinin düşürülmesi teklifleri görüşüldü.  

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, bin 803 minibüs ve 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi, 500 engelsiz taksi olmak üzere toplam 2 bin 625 yeni taksinin hizmete girmesini önerdi. Toplam 2 bin 125 minibüs ve dolmuşun taksiye dönüşümü oy çokluğu ile kabul edilirken, 500 engelsiz taksi teklifi reddedildi. 

ÜCRET TARİFESİ FORMÜKLÜNÜN REVİZE EDİLMESİ TEKLİFİ REDDEDİLDİ

Toplu ulaşım ücret tarifesi formülünün revize edilmesi teklifiyse oy çokluğu ile reddedildi. Bunun yanı sıra Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü'nün teklifi üzerine paylaşımlı e-skuterların hız limitinin 25 kilometreden 20 kilometreye düşürülmesi kararı alındı.

'ESKİ HATLARINA İADE EDİLECEKLER'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan "Minibüsten taksiye dönüşecek araçların bize taaddüt vermesi gerekli. Araçla ve şoförlerle ilgili olacak. Bu taaddüttü yerine getirmezlerse alacağım karar gereği eski hatlarına iade edecekler. Bu dönüşüm hakkını kazananlar. Minibüsten taksiye dönüşecek aracın 8+1 araç olarak hizmet vermesini istiyoruz. Bu araçlarda mutlaka güvenlik bölmesi olacak. Esnafımızın mağdur olduğu birçok olay var. İstanbulkart'a entegre olması gerekiyor. Şoförler 15 gün eğitim alacak. Eğitimi İBB verecek. Taksi dolmuşlardan herhangi bir şart istemeyeceğiz. Bunun için 30 günlük başvuru açacağız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!