banner2

Son dakika: İş verenlerin asgari ücret teklifi belli oldu! Rekor zam geliyor

Asgari ücretle ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Asgari ücrette patronların istediği rakam netleşti. Patronlar asgari ücrete yapılacak bir yüzde yüz oranındaki zamma sıcak baktıklarını belirtirken, bölgesel asgari ücret önerisi dikkat çekti. Asgari ücretin 10 bin TL olması dahi konuşulurken, işveren kesiminde 8 bin 500 TL'lik rakam öne çıktı. İşte detaylar...

Ekonomi 04.12.2022, 11:35 04.12.2022, 12:59
Abone ol
Son dakika: İş verenlerin asgari ücret teklifi belli oldu! Rekor zam geliyor

Asgari ücret görüşmelerinin başlayacağı 7 Aralık öncesinde işçi ve işveren temsilcileri isteklerini sıraladı. Patronlar asgari ücretin yüzde 100 zamla 4.250 TL'den 8.000-8.500 TL'ye çıkmasını normal bulduklarını söyledi. İşçiler ise 'enflasyon dursun' çağrısı yaptı.

Sabah'ta yer alan habere göre dünyanın yaşadığı enflasyon sarmalının Türkiye'de de yaşandığını belirten işverenler, çalışanların enflasyonun altında ezilmemesi gerektiği konusunda hemfikir.

Asgari ücret zammında son bir yılın baz alındığına dikkat çeken işverenler, "Geçen yıl asgari ücret 4.250 TL oldu. Bir yıllık enflasyonun yüzde 85 olduğunu düşündüğümüzde asgari ücretin yüzde 100 zamla 4.250 TL'den 8.000-8.500 TL'ye çıkmasını normal buluyoruz" diyor. Maliyetlerin de arttığının altını çizen işverenler, asgari ücrette devlet teşviklerinin de olması gerektiğini vurguluyor.

"ENFLASYONA KARŞI KORUNMALI"

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Faruk Güzeldere, çalışanların enflasyona karşı korunması gerektiğini belirtti.

İşverenin çalışanını korumak için ara zam yaptığını hatırlatan Güzeldere, "Asgari ücrette bir yıllık enflasyon oranları baz alınıyor. Geçen yıl asgari ücreti baz aldığımızda 8 bin-8 bin 500 bandı bizim açımızdan makul. Ancak devlet teşvikleri çok önemli. Bizim de maliyetlerimiz çok ciddi oranda arttı. Özellikle sigorta primlerinde ciddi teşvik gerekiyor" dedi.

"ALIM GÜCÜ ARTMALI"

İpekyol Genel Müdürü Uğur Ayaydın da, "Asgari ücretin, en azından halkın alım gücünü koruyacak şekilde artması çok doğru bir karar. Ancak bu sorunun enflasyonu düşürerek çözülebileceğine inanıyorum" diye konuştu.

Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi Onur Orakçıoğlu, asgari ücrete tabi çalışanların alım gücünün korunmasının önemli olduğunu kaydetti. Kiğılı Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem ise, dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumun herkesi etkilediğini belirterek, "Asgari ücret artışıyla birlikte maliyetler de artacak bu da enflasyonun artmasına neden olacak" ifadelerini kullandı.

İTO'DAN BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücretin bölgesel olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi. Avdagiç, "Nasıl Türkiye yatırım teşvikleri konusunda bölgelere ayrılmışsa, asgari ücretin de bölgesel belirlenmesi gerekiyor. İstanbul'daki bir asgari ücretle, 5-6'ncı teşvik bölgesindeki asgari ücret aynı olmamalı" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!