banner2

Son dakika! IMF Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

Son dakika haberlerine göre Uluslararası Para Fonu, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Ekim 2021 sayısını ‘Salgın Sırasında Toparlanma: Sağlık Sorunları, Arz Kesintileri ve Fiyat Baskıları’ başlığı ile yayımladı.

Ekonomi 11.11.2021, 09:20
Abone ol
Son dakika! IMF Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

Yayımlanan raporda küresel ekonomik toparlanmanın devam ettiğine işaret edildi. Küresel ekonominin 2021’de yüzde 5.9, 2022’de yüzde 4.9 büyümesinin beklendiği kaydedildi. IMF, temmuz ayında yayımladığı tahminlerde, küresel ekonominin bu yıl yüzde 6 ve 2022’de yüzde 4.9 büyüyeceğini öngörmüştü.

Bu yıla ilişkin büyüme tahmininde yapılan aşağı yönlü revizyonun gelişmiş ekonomilerde kısmen arz kesintileri kaynaklı düşüşü yansıttığı belirtilen raporda, gelişmekte olan ekonomilerde ise büyük ölçüde kötüleşen salgın dinamiklerini yansıttığı ifade edildi. Raporda, ekonomik beklentilerde ülkeler arasındaki ‘tehlikeli ayrışmanın’ endişe kaynağı olmaya devam ettiği belirtildi. ABD’de ve bazı gelişmekte olan ekonomilerde enflasyonun hızla arttığına işaret edilen raporda, yükselen enflasyonun salgınla ilgili arz-talep uyumsuzluklarını ve bir yıl öncesine kıyasla yüksek Emtia fiyatlarını yansıttığı aktarıldı. 

2022 İÇİN SABİT TUTULDU

IMF’nin raporuna göre, Türk ekonomisinin 2021 yılına ilişkin büyüme tahmini yüzde 5.8’den yüzde 9’a yükseltilirken, 2022 için büyüme beklentisi yüzde 3.3’te sabit tutuldu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!