banner2

Son dakika: İkinci indirim geliyor! Otomobil sahiplerine tarihi müjde

Araç sahibi vatandaşların kasko ve trafik sigortası zamlarına gelen zamlardan etkilenmemesi için yeni düzenlemeler hayata geçiriliyor. Matrah indiriminden sonra gelen düzenleme ile artık kaza yapmayan sürücüler büyük indirimden faydalanırken kaza yapan kusurlu sürücüler farklı prim tutarları ödeyecek. İşte detaylar...

Ekonomi 29.11.2022, 11:29 29.11.2022, 11:36
Abone ol
Son dakika: İkinci indirim geliyor! Otomobil sahiplerine tarihi müjde

Otomobil fiyatlarında matrah indiriminden sonra kasko ve trafik sigortalarına büyük indirimler yapılıyor. Vatandaşların kaso poliçe bedelleri ve zorunlu trafik sigortası zamlarından etkilenmemeis için alınan karara göre kaza yapmayan sürücülere yüzde 50 indirim yapılırken riskli basamakta bulunan sürücülerin prim tutarı ise yüzde 200 artacak. 

KASKO BEDELLERİNDE ZAM NASIL DÜZENLENECEK?

Araç kaskosunda poliçe bedelleri 5-6 kat artarken, zorunlu trafik sigortası ise ikiye katlanmış durumda. Bu oranlar yeni yıl ile beraber daha da artacak. Trafik sigortasında bu oranın araç fiyatlarının artması, döviz kurunun yükselmesi, yedek parça fiyatlarının artması ve asgari ücret zammı ile yüzde 70’lere yaklaşması bekleniyor. Kaskoda ise yüzde 50 ile yüzde 100 arasında prim artışı olabileceği ifade ediliyor.

KÖTÜ SÜRÜCÜ YÜZDE 200 ZAMLI ÖDEYECEK

Bu kapsamda vatandaşların artışlardan etkilenmemesi için kritik bir karar alındı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) trafik sigorta primlerinde dinamik basamak yöntemine geçildiğini duyurdu. Yeni uygulamada 0 çok riskli sürücüler ve 8 çok iyi sürücüler basamağı getirildi. 5 yıl kaza yapmayan ve 8’inci basamakta olan sürücülere yüzde 50 indirim yapılacakken, 0’ıncı basamakta bulunanların trafik sigorta primlerine yüzde 200 zam gelecek. Her basamak kendi içinde değerlendirilecek.

İYİ SÜRÜCÜYE 2 BİN 100 TL İNDİRİM

Örnek vererek açıklanırsa, 4’üncü temel basamaktaki priminiz yaklaşık 4 bin 350 lira civarında ise 0’ıncı basamağa geçmeniz durumunda ödeyeceğiniz miktar yüzde 200 bir artışla 13 bin liraya kadar yükseliyor. Ancak tam tersi durumda 5 yıl kaza yapmayan ve 8’inci basamakta olan sürücüler ise yüzde 50 indirim ile 2 bin 100 lira gibi bir düşük prim ödeyecek.

MATRAH DÜZENLEMESİ KASKO FİYATLARINA DA YANSIYACAK

Sektör temsilcileri aynı uygulamanın fahiş fiyatlarla karşı karşıya olan kasko primleri için de geçerli olmasını talep ediyor. Edinilen bilgiye göre ise böyle bir çalışmanın hazırlığı yapılıyor.

Gelecek yıl yüzde 50 ila yüzde 100 zamlanması beklenen kasko fiyatları içinse ÖTV matrahlarında yapılan düzenleme sonrası yeni bir detay ortaya çıktı. Matrah artırımı sonrasında araç fiyatlarında düşüş yaşanırken bunun kasko fiyatlarına da indirim olarak yansıması bekleniyor. Ancak bunun etkisinin sınırlı olacağı ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!