Son dakika: Hükümete yakın kuruluş resmen duyurdu! Asgari ücret bakın kaç TL oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, doğrudan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren asgari ücrete temmuz zammı hakkında taraflarla toplantı yapacak.

Ekonomi 20.06.2022, 15:16 20.06.2022, 15:32
Abone ol
Son dakika: Hükümete yakın kuruluş resmen duyurdu! Asgari ücret bakın kaç TL oldu

Gözler Temmuz ayı için 84 milyonu ilgilendiren maaş artışları ve oranlarla ilgili kritik verilere çevrildi. Asgari ücrete yapılacak zammın asgari ücret üzerinde ücretle çalışanlar için de artışı gündeme getirmesi bekleniyor. Yüzde 10'luk zamma göre net asgari ücret 4678,3 lira (brüt 5505,4 lira), yüzde 20'lik zamma göre de 5103,6 lira (brüt 6004,8 lira) olacak. Yeni asgari ücretle birlikte çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi yeniden belirlenecek, en düşük aylık ihbar, kıdem tazminatı, emzirme yardımı da artacak.

İŞVEREN BELİRLENEN ÜCRETİN ALTINDA ÖDEME YAPAMAZ

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre Temmuz ayında asgari ücretin artmasıyla kıdem tazminatları son brüt maaş üzerinden hesaplanacak. İşten ayrılanlar için hesaplamada yeni asgari ücretin brüt rakamı geçerli olacak. Asgari ücret bütün iş kollarını kapsayacak şekilde belirleniyor, işveren bu ücretin altında ödeme yapamıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!