banner2

Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanlığı: Mali disiplinden asla taviz verilmeyecek

Son dakika gelişmesine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ihtiyatlı maliye politikasına devam edileceği ve mali disiplinden asla taviz verilmeyeceği belirtildi.

Ekonomi 10.06.2022, 09:16 10.06.2022, 09:46
Abone ol
Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanlığı: Mali disiplinden asla taviz verilmeyecek

Son dakika! Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni ekonomi adımlarının ardından son dakika açıklaması yaptı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, izlenilen makro ekonomi politikada enflasyonla mücadelenin birincil önceliğini koruduğunu belirterek, kurumlar arası eşgüdüm ve tüm kurumların attığı adımlarda ortak mücadele anlayışı dahilinde mali disiplinden taviz verilmeyeceği vurgulandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Türkiye'nin de etkilendiği küresel enflasyonist süreçte atılacak adımlara ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

''MALİ DİSİPLİNDEN ASLA TAVİZ VERİLMEYECEKTİR''

Açıklamada, Türkiye'nin makro ekonomi politikasında enflasyonla mücadelenin birincil önceliğini koruduğu aktarıldı. Enflasyon ile mücadelede kurumlar arası eşgüdümün önemine ve tüm kurumların attığı adımlarda ortak mücadele anlayışıyla hareket ettiği vurgulanarak, bu çerçevede atılacak adımlar şöyle sıralandı: "Önümüzdeki dönemde ihtiyatlı maliye politikasına devam edilecek ve mali disiplinden asla taviz verilmeyecektir.

''KAMU HARCAMALARINDA TASARRUF SAĞLANACAKTIR''

Maliye politikasında program hedeflerinden sapmadan büyüme, istihdam ve özellikle gelir dağılımını önceleyen uygulamalar devam edecektir, Kamu harcamalarında etkinliği artırarak, tasarruf sağlanacaktır. Zorunlu kamu giderleri dışındaki tüm alanlarda kontrol süreçleri etkinleştirilecek, böylece kamu harcamalarında etkinlik artırılarak tasarruf sağlanacaktır.

''SERBEST PİYASA KURALLARINDAN TAVİZ VERİLMEYECEK''

Makro ihtiyati tedbirler güncel ekonomik koşullar gözetilerek etkin ve dinamik bir şekilde alınmaya devam edilecektir. Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden, Türk lirası kullanımını ve cazibesini artıracak uygulamalara devam edilecektir.

Beklentilerin yönetimi çerçevesinde ekonomide atılan adımlar ekonominin tüm paydaşlarıyla şeffaf ve eş zamanlı bir şekilde paylaşılacaktır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!